315 Aanwinsten Frans Halsmuseum 1972-1973 In het Jaarboek 1971 gaf de heer H. P. Baard een boeiend over zicht van zijn 26-jarig directoraat van het Frans Halsmuseum. In het „Ten Geleide" van datzelfde jaar werd tevens toegezegd, dat in het komende jaarboek aansluitend een aanwinstenlijst van het Frans Halsmuseum van dat jaar zou worden opgenomen. Deze volgt hieronder, weliswaar een jaar te laat, maar nu voor de laat ste twee jaren.1 Veruit de belangrijkste aanwinst van deze jaren is wel het be faamde tulpenboek van Judith Leyster uit 1643, dat met steun van o.a. de Vereniging Rembrandt en het Prins Bernhardfonds'^ en een extra aankoopkrediet van de gemeente Haarlem kon wor den verworven. Het boek bevat een unieke verzameling van 49 afbeeldingen van verschillende tulpen op 47 bladen in perkamen ten band, afmetingen 38 x 27 cm. Enkele stukken zijn gesigneerd en gedateerd Judith Leyster 1643. Ruim driekwart eeuw voor de vervaardiging van dit boek was de tulp in Europa bekend geworden. Vooral rond Haarlem kweekte men deze bloem en tussen 1610 en 1620 werd ze tot modebloem bij uitstek. De betrekkelijk grote welvaart in die jaren, mogelijk in samenwerking met de speculatieve handelsgeest in het nabije Amsterdam, leidde omstreeks 1635 tot de tulpenwindhandel of tulpomanie: een wilde speculatie in tulpenbollen, waarbij voor zeldzame soorten enorme bedragen werden betaald. Begonnen onder kwekers en liefhebbers breidde deze goklust zich al spoe dig uit onder de burgerij in Holland. Op het hoogtepunt verkocht de één een bol die hij niet had aan de ander die geen geld had. In februari 1637 stortte de markt ineen met rampzalige gevolgen voor vele speculanten. Ondanks deze ramp bleef de tulp in aan zien en ging het kweken van variëteiten en de handel daarin voort. Daar de tulp maar kort bloeit en de meeste transacties plaats vonden in de winter als de bol in de grond zat, hadden liefheb bers en handelaars behoefte aan afbeeldingen van bloeiende tulpen. Daaraan kwamen de tulpenboeken tegemoet: in totaal

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 317