30 dage wel herdenkingsmunten als wettig betaalmiddel in omloop gebracht. Zo werden ter herdenking van de herrijzing van Neder land (1945-1970) en van het regeringsjubileum van H.M. Ko ningin Juliana zilveren tienguldenstukken geslagen. Men onderscheidt draag- en legpenningen. Als voorbeeld van een renaissance penning werd een afbeelding getoond van de gedenkpenning van het in 1438 te Ferrara begonnen concilie (in 1439 overgeplaatst naar Florence), dat een kortstondige hereni ging met de Griekse kerk tot stand bracht. Op deze penning, waarop vermeld staat dat zij ontworpen is door de kunstenaar Pisano, is een bijzonder fijne en waardige buste van de Byzan tijnse keizer Johannes VIII te zien. Deze keizer die hulp zocht tegen de opdringende Turken, verklaarde zich bereid een einde aan het Oostersche Schisma te willen maken. Als voorbeeld van een moderne legpenning werd getoond de in brons gegoten, door de beeldhouwer Mari Andriessen con amore ontworpen penning ten bate van de restauratie van de Grote- of St. Bavokerk. Het randschrift werd ontworpen door mevr. A. M. E. Mulder-Holt. Deze penning is voor 40,- te koop. Men steunt er door aankoop het restauratiefonds mede. De kunstwaarde van penningen staat tegenwoordig aan devalua tie bloot. Veel gelegenheidspenningen voor wedstrijden e.d. ver tonen vaak een bedroevend kunstzinnig gehalte. Spreker bepaalde zich verder tot de munten. Het verzamelen daarvan is tegenwoordig erg in. Het is dan ook een kostbare liefhebberij geworden. Men moet zich wel specialiseren net als bij het postzegel verzamelen. De aanwezigen worden uitgenodigd een rijksdaalder of gulden in de hand te nemen waarna een aantal markante punten, waarbij we in het dagelijks leven eigenlijk nooit stilstaan, worden bespro ken. De meeste munten zijn rond, maar er komen ook andere vormen voor, als rechthoekige en vierkante, meestal met afge ronde hoeken. Het plat van antieke munten is meestal dikker dan dat van de latere. Bovendien hebben de antieke munten vaak een vrij zwaar relief. Om de munten te kunnen stapelen zorgde men er later voor dat het randje iets uitsteekt boven het plat.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 32