323 Tijdgenoten over Haarlem IV. Philip Skippon, 1663 In 1663 bezocht de Engelsman Philip Skippon o.m. Haarlem. Het verslag van zijn reis werd echter pas veel later gepubli ceerd: Philip Skippon. An account of a journey made thro'part of the Low-Countries, Germany, Italy and France. A collection of voyages and travels, some now first printed from original manuscripts, other translated out of foreign languagesand now first published in English. To which are added, some few that have formerly appeared in English etc. (Vol. VI, London 1732; aanwezig in de bibliotheek van het British Museum.) De schrijver reisde samen met zijn landgenoot John Ray. Zij waren beiden plantkundigen, wat uit hun reisbeschrijvingen ook duidelijk naar voren komt. In het voorjaar van 1663 kwamen zij via Zeeland (Rammekens - Middelburg - Vlissingen - Veere - Arnemuiden - Roemerswaal), Brabant (Bergen-op-Zoom - Ro- zendaal - Breda - Geertruidenberg), Zuid-Holland (Dordrecht - Rotterdam - Delft - 's-Gravenhage - Loosduinen - Rijswijk - Leiden) in Noord-Holland (Zevenhuizen - Haarlem - Amster dam) en gaan dan via de stad Utrecht naar Zuid-Holland en Gelderland (Vianen - Leerdam - Asperen - Zaltbommel) naar Brabant (Crèvecoeur - Engelen - 's-Hertogenbosch - Eindho- ven - Helmond) door het tegenwoordige België (Bry) naar Lim burg (Maastricht en Wijk). Op 6 juni 1663 kwamen de reizigers in Haarlem aan en wat zij daar zagen volgt hier, in vertaling: 6 juni. In de namiddag gingen wij in vier uur per boot van Leiden naar Haarlem, een aardige stad, ommuurd en omgracht, waar door veel van de straten kanalen lopen. Er is een aantrek kelijke markt, de straten zijn goed aangelegd. Het stadhuis bevat een grote kamer of hal, waar portretten van vorsten, enz., han gen L Boven de deur staat geschreven:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 325