325 waard7. Veel vogelfiguurtjes op verschillende plaatsen in de tuin 8en in een oud klooster bevindt zich een opschrift in het Nederlands, ter blijvende herinnering aan een man die op 121- jarige leeftijd stierf en die, toen hij 111 was, een vrouw van 22 trouwde, bij wie hij een kind, een dochter, had, die in het Kart- huizer Klooster in Amsterdam stierf. De naam van deze oude man was Dirck Jansen Bleser9. De Vleeshal is zeer fraai; het was, nadat we Engeland verlieten, het eerste openbare gebouw met een loden dak. Wij bezichtigden een van de gasthuizen, een heel mooi gebouw met een mooie binnenplaats, en zagen er veel vrouwen, jongens en meisjes, gekleed in blauwe mantels met één rode en één groene mouw, en sommigen met alleen een rode mouw en met groene kousen. De grote kerk is ruim en bevat drie orgels. Er zijn geen noemens waardige monumenten. Een aantrekkelijke nieuwe kerk in deze stad. De poorten zijn fraai van steen gebouwd. Om de grote kerk troffen wij een grote vismarkt aan. Een grote varkensmarkt. Wij bezochten de Hollandse wevers, zijden floers camelot, da mast (bij de damastwevers zagen we een zeer kostbaar tafel laken, met het Engelse wapen en vele merkwaardige voorstellin gen erin; het weven ervan, voor de prins van Oranje, nam drie jaar in beslag (zie afb.)10, pellen», zijden damast, lint, flu weel 12, en zagen hoe de stof werd geperst, enz., waarbij het wordt geglansd. Een Gymnasium te Haarlem. Er zijn aantrekkelijke bosschages buiten de wallen, aan de kant van Leiden. Een wandeling van ongeveer een uur bracht ons bij de zand heuvels, waar wij geen nieuwe planten konden vinden, maar wij zagen er wel dat de biezen er in kruiswijs geplaatste rijen 13 groeien. Deze zandheuvels beslaan een grote oppervlakte en strekken zich uit langs de Hollandse kust en worden beschouwd als een goede zeewering. Van hier uit hadden we het gezicht op Haarlem en konden Amsterdam en het aangrenzende gebied on derscheiden. 8 juni. 's Avonds namen we de boot, stapten een uur later over

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 327