328 tionibus Morientium vel Tentationes Daemonis en de Historiae seu pro- videntia Virginis Mariae ex cantico canticorum; thans nog in het bezit van de stad Haarlem (Frans Halsmuseum). (8) Waarschijnlijk de geschoren heggen! (9) Vgl. Samuel Ampzing, o.c., blz. 148-149. (10) Bij de damastwever Joost Willemse werd van 1660-1663 een tafelstel geweven met het alliantiewapen Oranje Nassau-Engeland, het wapen van Haarlem, de wapens van vier toentertijd regerende burgemeesters en vele andere oude Haarlemse geslachten, de Verovering van Damiate en de z.g. Wapenvermeerdering van Haarlem. Het stel was een geschenk van Haar lem aan de weduwe van Willem II, de Princess Royal, haar toegezegd bij haar bezoek aan Haarlem op St. Jansdag 1660. (Vgl. C. A. Burgers, cat. Damast, 17de eeuws tafellinnen met bijbelse, historische en heraldische motieven, 's-Hertogenbosch 1959). Het stel bevindt zich goeddeels nog in het bezit van H.M. de Koningin. (11) Engels: diaper, waarschijnlijk tafelgoed met geometrische figuren. (12) Op blz. 409 vermeldt de schrijver: „te Utrecht worden fluweel, taft, grogeyn en linten geweven" en even verderop, sprekend over Vianen: „de graaf van Brederode is heer van deze plaats, waar we lint zagen weven waarbij vele spoelen tegelijkertijd door middel van een rad in beweging worden gebracht. Te Utrecht is dit verboden, op straffe des doods, en het wordt niet toegestaan in andere Hollandse steden, behalve in Haar lem." (13) Engels: rushes in a quincuncial order. Bijschrift afbeelding Detail van een tafellaken met (van boven naar beneden) de wapenver meerdering van Haarlem, het stadswapen en de verovering van Damiate. Geschenk van de stad Haarlem aan de Princess Royal, de weduwe van Willem II. Geweven tussen 1660 en 1663 bij de Haarlemse damastwever Joost Willemse. Over dit laken spreekt Skippon. De kosten voor 3 tafel lakens, 76 servetten en 2 handdwaalen bedroegen 4928,-!

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 330