32 werden behalve in Utrecht ook munten in Brussel geslagen met teken B. Na de afscheiding van België zijn en worden alle Nederlandse munten in Utrecht gemaakt waarbij als teken het Mercurius- stafje is gebleven. Daarnaast is op de wapenzijde van de munt het kenteken van de muntmeester te zien, zoals een haantje van directeur Van de Brandhof en een visje van directeur Van Hengel. Tijdens de laatste wereldoorlog werden noodgedwongen ook Nederlandse munten in Amerika vervaardigd. Wij hebben momenteel in ons muntstelsel als wettig betaalmid del twee zilveren munten (de herdenkingstientjes), vier nikkelen munten (rijksdaalder, gulden, kwartje en dubbeltje), benevens twee bronzen munten (stuiver en cent). Wil men een munt goed bekijken dan neme men haar in de hand, de rand geklemd tussen de toppen van twee vingers. Muntkunde is niet alleen maar een liefhebberij, maar nauwge zette bestudering opent een wereld van kunst en cultuur. Na beëindiging van zijn causerie beantwoordde spreker nog enige vragen van aanwezige leden. 15 december Bezoek aan het Penningkabinet in Teyler's Mu seum. Tijdens de pauze in de lezing op 13 december verstrekte de voorzitter kaarten voor dat bezoek. Wegens de beperkte ruimte kunnen slechts kleine gezelschappen worden toegelaten. De directeur van 's-Rijks Penningkabinet, de heer dr. H. Enno van Gelder, die tevens conservator van Teyler's Penningkabinet is, gaf aan twee groepen, elk van circa 12 deelnemers, achter elkaar toelichting en gelegenheid de interessante en kostbare ver zameling te bezichtigen. Behalve Westfriese munten en munten van Gelre en Gelderse Heerlijkheden zijn daar vele soorten penningen, deels gegoten (sommige in twee op elkaar bevestigde delen) deels gegraveerd, te bewonderen. Onze dank gaat uit naar de directeuren van Teyler's Stichting die deze bezichtiging toe stonden en aan de heer dr. Enno van Gelder voor zijn interes sante toelichting en vriendelijk leiding.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 34