342 iokaaltrein Paviljoen duin bommen koetsjes garnalenvrouwtjes Coster gracht straatkapel buurt plaag biljet hal molen „Trou moet Blycken' de E.S.M., die langs Baan en Tempelierstraat van Amsterdam naar Zandvoort reed. Het oude mate riaal der maatschappij schommelde zodanig op het zeer smalle spoor dat het de indruk wekte van elk ogenblik te zullen omvallen, wat nooit is gebeurd - integendeel - het was blijkbaar van zo goede kwaliteit, dat het nog dienst kon doen naast de prachtige wagens uit Boedapest; thans het Provinciehuis, voorheen Koloniaal Mu seum en - in de Franse Tijd - residentie van Koning Lodewijk Napoleon die het in 1808 voor driehonderdduizend gulden kocht; nog niet afgegraven voor de Nieuwe Zeeweg; schr. rolde daar als kleuter bij het spelen dwars door de meidoornstruiken van boven naar beneden; platboomde vissersschuiten die bij vloed op het strand werden getrokken; hoogwielige badhokjes, door een paard in zee ge bracht; vissersvrouwen die met de zojuist binnengebrachte vangst in de prille ochtend over het visserspad langs de spoorbaan van Zandvoort naar Haarlem liepen; zijn standbeeld stond toen nog midden op de Markt; de Nieuwe Gracht (en dan vervolgens over het Spaarne naar de Mooie Hel), bijv. de panden, ver meld in „Zeven Eeuwen Haarlem" van Jan Hoe ben, Uitg. Haarl. Dagblad, als Huis van Barnaart, Huis van Romeyn de Hooghe en het Huis van Mr. Francois Fagel; wij jongens noemden hen de „Oempa's", ze traden op in stramme discipline; Nicolaas van der Laanstraat, waar de Erven Van der Vliet een garage bezaten; de Spaanse Griep, gevolg van de zware jaren '14- '18; bulletin aan de groengeverfde, houten kiosk, sinds dien verdwenen; de vishal, nu expositieruimte; deze, de Adriaan, stond aan de binnenzijde van de Spaarnebocht tegenover de Koudenhorn en de toenmalige Infanteriekazerne; thans het herenkledingmagazijn „Vermeulen", des tijds de Sociëteit welker naam herinnert aan de oude Rederijkerskamer waarvan o.m. de bekende stadshistorieschrijver en blijspeldichter Pieter Lan- gendijk factor is geweest. Aan hem herinnert de op nr. 9 in de Nieuwe Kerkstraat aangebrachte gevel-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 344