356 zijn 2 slaapvertrekken. Om daarvoor voldoende ruimte te ver krijgen is de kap wat hoger geplaatst en werd de voorgevel iets opgetrokken. Deze gevel moest trouwens toch geheel vernieuwd worden. In Groot Heiligland 48 is alles wat royaler. Hoewel dit huis ge bouwd zal zijn in de 17e eeuw, is het geveltje naar schatting uit omstreeks 1780. Het raamkozijn op de verdieping was een restant van een kruiskozijn. Ook in deze woning werd de keuken aan de voorkant geprojecteerd, ten gunste van een zo groot mo gelijk woonvertrek in het achtergedeelte. De oorspronkelijke in deling bestond uit het gebruikelijke voorhuis en 2 kamers daar achter. Bovendien was er het gerief van een „ruime lugtige plaats, waarop een snuiver, regenbak en verdere commoditeiten". Aan het eind van deze plaats bevond zich toen nog een extra kamer, met haard en bedstede. Dergelijke achterhuizen kwamen vroeger veel voor. Ondanks al deze gemakken bracht de woning in 1775 niet meer op dan 185,-. Wat ons in deze huisjes aangenaam treft zijn de eenvoud, de kleine schaal en de goede verhoudingen. In 1906 had men daar niet zo veel oog meer voor, getuige het produkt dat toen rechts van het poortje werd gebouwd. Met de opzet om iets moois te maken, wordt dikwijls het tegendeel bereikt. De activiteiten van de Stichting „Diogenes" strekten zich in 1973 ook uit tot de naaste omgeving van het Begijnhof. De aankoop van Donkere Begijnhof 8 maakte dit mogelijk. Inplaats van die sombere aanduiding spreken wij liever van de „Goutsmitscamer" welke naam in deze spelling staat vermeld op de bekende steen in de voorgevel. De plaatsbepaling aan het Donkere Begijnhof vloeide voort uit de twee ingangen, die het huis aan die kant had. De restauratie bracht hierin een verandering. Alleen de bovenwoning is nog aan de zijkant toegankelijk. Voor het bene denhuis moet men nu aan het pleintje zijn, ter plaatse van het verdiepte gedeelte dat bij het onderzoek werd blootgelegd en nu als pothuis fungeert. Ook deze restauratie werd toevertrouwd aan architect Smidt en aannemer Waleveld. Zij leverden hier mede een belangrijke bijdrage tot verbetering van het aanzien

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 358