365 nu toe twee plannen opgesteld. Gelukkig is geen van beide tot uitvoering gekomen. Een parkeergarage zou het wonen in de Berkenrodesteeg niet tot een genoegen hebben gemaakt. Soms moet men er vertrouwen in hebben dat bepaalde plannen niet doorgaan. De eigenaar van de twee huisjes, zelf aannemer, zag geen aanleiding om zich zorgen te maken en ging welgemoed aan de slag. Even leeg als de noordzijde van de Berkenrodesteeg nu is, was de zuidzijde in 1576. De fatale stadsbrand in dat jaar deed een kale vlakte ontstaan. Slechts het huis op of vlakbij de hoek van de steeg en het Spaarne bleef toen gespaard, zoals op de kaart van Thomas Thomaszoon is te zien. Op het eind van de 16e en in het begin van de 17e eeuw kwam een nieuwe bebouwing tot stand. Hierin was vooral Spaarne 48 een huis van importantie. De tuin daarvan strekte zich uit tot achter Berkenrodesteeg 4 en 6. Aanvankelijk waren deze drie percelen één eigendom. Ook het hoekpand Spaarne 50 maakte daar deel van uit, evenals het geruime tijd geleden gesloopte huis Berkenrodesteeg 8. Hoewel de woningen 4 en 6 gelijktijdig gebouwd zijn, heben zij sinds 1666 een afzonderlijk bestaan geleid. Dit verklaart dat de gevels in de loop van de tijd onafhankelijk van elkaar veranderingen hebben ondergaan. Reeds vermeldden wij de vervanging van de top van het linker huisje door een dakschild. Ook de ramen en de onderpuien werden op een verschillende wijze veranderd. Oorspronkelijk stonden de gevels op een houten onderbouw. De puibalk hiervan werd bij de restauratie nog aangetroffen. Aan de hand van de aanwezige pengaten kon de plaats van de stijlen worden vastgesteld. Het was dus mogelijk, deze puien weer aan te brengen. Dit zou echter een wat al te ver gaande reconstructie geworden zijn. Daarom is uitgegaan van de latere toestand in de onderpui van nummer 6. Er was daar een deurkozijn en een raamkozijn. Van dit raam maakte men een deuropening toen de woning een pakhuis werd. Bij de restauratie is deze verandering ongedaan gemaakt. Ondanks alle in de loop van de tijd uitgevoerde wijzigingen bleef het baksteenmozaïek boven de onderpuien gespaard. Deze versieringen zijn iets bijzonders, want in geen andere gevel te

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 367