372 jaar handhaven. Ingaande 1927 volgde een wisselende bewoning tot in 1936 B. Toepoel zijn intrek in het huis nam. Een „veilconditie" uit 1807 geeft een beschrijving van de toen malige indeling. Er was een voorhuis en links daarvan een zij kamer met een bedstede. Het voorhuis deed dienst als winkel ruimte. Aansluitend daaraan was een gang, waarnaast de eigen lijke woonkamer, met een bedstede, schoorsteen en porcelein- kast. Het achterplaatsje bevatte een pottenbank, snuiver, regen bak en bezemhok. Een steile trap gaf toegang tot de verdieping, bestaande uit een doorlopende zolder, met daarboven een vlie ring. Tenslotte werd nog een overwelfd keldertje genoemd. Deze indeling was in hoofdzaak nog aanwezig toen in 1973 met de restauratie een begin werd gemaakt. Het uitgebouwde keukentje had slechts een oppervlakte van 4 m2. De primitieve toestand kon uiteraard niet worden gehand haafd. Met veel inzicht wist de nieuwe eigenares van het scha mele interieur een aantrekkelijke woonruimte te maken. Reeds in de oude tijd wordt de ligging van het huis in verband gebracht met de grote buur er tegenover. Een verkoopakte uit 1633 geeft de omschrijving: „een huys metten erve, staande en leggende in de Oude Doelstraat, tegenover den Raemthooren". In de 18e en 19e eeuw is de plaatsbepaling steeds „over de Nieuwe Kerk". Dat men slechts een paar stappen moest doen om in de kerk te komen, kwam de waarde van het huis blijkbaar niet ten goede. In 1786 bedroeg de koopsom slechts 85,-. Vermoedelijk hadden enige reparaties tot gevolg dat de waarde in 1801 steeg tot 190,-, hoewel de prijs in 1807 weer was ge zakt tot 60,-. Van de raamkozijnen is alleen het kozijn in de top nog uit de bouwtijd. Bij de restauratie is dit onderdeel gehandhaafd. Het bovenlicht bevatte vroeger glas in lood; de bevestigingsplaatsen van de bindstaven waren nog zichtbaar. De indeling van de ramen op de verdieping dateert uit omstreeks 1780. De ramen in het ondergedeelte en de puibetimmering zijn waarschijnlijk aan gebracht in 1878, toen de winkelier P. Plevier de zaak overnam en behoefte zal hebben gehad aan enige moderniseringen. Deze verandering ging gepaard met het pleisteren van de gevel. De

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 374