373 kapiteeltjes van de pilasters waren van terracotta. Aanvankelijk was het de bedoeling, deze wel aardige betimmering te herstellen. Achter de kroonlijst en boven het raam aan de linkerzijde wer den echter drie zeventiende eeuwse tudorbogen aangetroffen, hetgeen aanleiding was de betimmering weg te laten. De hand having hiervan zou trouwens het opnieuw bepleisteren van de gevel noodzakelijk hebben gemaakt, hetgeen weinig voldoening had gegeven. Restaureren is dikwijls het bepalen van een keuze uit verscheidene mogelijkheden. De aannemer J. Lucas heeft ook dit werk tot een goed einde gebracht en wist daarbij de kosten binnen redelijke grenzen te houden. Het is opmerkelijk dat steeds meer mensen zich voelen aange trokken tot wonen in de oude stad. Wie daar tijdens een wande ling eens enige aandacht aan besteedt, ziet frappante voorbeel den. In dit verband kan onder andere worden gewezen op de monumenten Doelstraat 37 en Spaarnwouderstraat 57. Het eerst genoemde was een winkelhuis, waarin gevestigd een drogisterij. Na de verplaatsing van deze zaak naar Doelstraat 41, werd het pand gekocht door een jong echtpaar en ingericht tot woning. De winkelpui kreeg een aan de nieuwe bestemming aangepaste indeling. Op het adres in de Spaarnwouderstraat was voorheen een kapsalon. Misschien dat deze niet meer zo goed liep en daarom werd opgeheven. Ook hier vonden twee jeugdigen een woning naar hun zin. Wat zij van het interieur gemaakt hebben is benijdenswaardig. Enige jaren geleden zou men nog liever in Schalkwijk wonen dan in de Spaarnwouderstraat, waarvan het aanzien niet bepaald verheffend was. Een overeenkomstige ont wikkeling deed zich voor met het door de lampenfabriek van Dijkstra ontruimde huis Spaarne 61, dat werd gekocht door mensen die niet konden aarden in Heerhugowaard en terugver langden naar de stad. Het pandje Cornelissteeg 20 is eveneens een typerend geval. Ook dit werd gekocht door jongelui, die een woning in de binnenstad als ideaal hadden. De oppervlakte is hoogstens 30 m2 en de toestand was erbarmelijk. Door eigen werk is het een aardig huisje geworden en ook het geveltje werd met veel begrip in goede staat gebracht. Uitzonderlijk verrassend

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 375