376 Architect Van Donselaar heeft er samen met aannemer Helling man weer een gaaf en hecht geheel van gemaakt. De beneden ruimte is getrokken bij de kaaswinkel van de rechter belending. Wij waren vertrouwd met de aanwezigheid van een antiekzaakje, maar de kaasspecialist had behoefte aan uitbreiding. Dat dit heeft geleid tot restauratie, is een omstandigheid die ons met het vertrek van de antiekhandel heeft verzoend. Een ander winkelhuis dat aan een behandeling werd onderwor pen is Zijlstraat 79-81. Jarenlang konden wij daar terecht voor het laten drukken van huwelijks- en geboorteaankondigingen bij de firma Dantuma. De fruithandelaar Fonville achtte dit een beter punt dan zijn oude vestiging Zijlstraat 55. Hij kocht het pand op de hoek van de Kromme Elleboogsteeg en liet een ver bouwingsplan maken door architect Kromhout te Amsterdam. Deze was geen voorstander van restauratie. Volgens hem moes ten de veranderingen die in de loop van de tijd aan de gevel zijn uitgevoerd, worden gehandhaafd. Volstaan werd dus met wat voegwerk en met het aanbrengen van een nieuwe onderpui. Deze pui toont een aanvaardbare aanpassing aan het karakter van de gevel. Te Spaarndam bleven de restauratiewerkzaamheden in 1973 be perkt tot Oostkolk 3. De pogingen om deze voormalige sluis wachterswoning van het Hoogheemraadschap Rijnland weer gezond te maken begonnen in 1961. Een lijdelijk toezien op een voortschrijdend verval zou onvergeeflijk zijn geweest, want het betreft hier een markant onderdeel van het historische dorps gezicht. De woning staat naast de Kolksluis en vormt een fraaie overgang van de bebouwing aan de Kolk naar de IJdiik. Dh karakter is ontstaan door de combinatie van twee bouwdelen. Het lage gedeelte sluit aan tegen een hoger opgaand, dwars ge plaatst gedeelte aan de voet van de dijk. Deze bouwwijze doet vermoeden, dat het huis vroeger uit twee afzonderlijke woningen bestond. Rijnland is eigenaar sinds 1590. Het Hoogheemraadschap kocht in dat jaar een hier reeds aanwezig huis ten behoeve van de sluiswachter. In 1616 is dit vervangen door de huidige woning

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 378