394 In de beide huizen ter rechter- en ter linkerzijde van de poort was van 1701 tot 1895 de Stadsapotheek gevestigd, met het labo ratorium erachter en de apothekerswoning ernaast. Deze apo theek leverde medicijnen aan armlastigen en ook aan het Gast huis zelf. In 1861 evenwel deelden de Commissarisen van de apotheek mede dat zij voortaan geen wijn meer wensten te leve ren voor het eertijds vastgestelde bedrag van 15 cent per recept en dat de prijs van bloedzuigers moest worden verhoogd tot een bedrag van 20 cent per stuk. In de kelder stond een grote koperen vijzel met stalen stamper. Het gebruik hiervan bij het bereiden van kruiden veroorzaakte gedurende 4 a 5 uur per dag zo'n hevig gedreun, dat de hele om geving er bij voortduring over klaagde. In een van de andere huisjes was op de zolder een schooltje ge vestigd, terwijl de meester beneden woonde. Doordat het Gasthuis behoefte aan uitbreiding kreeg begon men omstreeks 1870 beslag te leggen op door de huurhuizen ingeno men terrein. Het eerst moesten de 7 huizen aan de Vest eraan geloven en kort daarop werden enkele achterhuisjes van aan het Groot Heiligland gelegen nummerhuizen afgebroken. Deze hui zen moesten het toen gedurende enige tijd zonder keuken en privaat stellen, wat aanleiding gaf tot alleszins begrijpelijke klachten van de bewoners. Als tegemoetkoming in dit ongerief werd de huur met 25 cent verlaagd tot 1,75 per week. Kort na een grondige verbouwing van het Gasthuis werden in 1877 alle nog bestaande nummerhuizen opgeknapt. Niet lang daarna echter werden plannen voor een nieuwe uitbreiding ge smeed, wat de sloop van een aantal huisjes met zich mee zou moeten brengen. Maar, zoals dr. Kersbergen zo beeldend be schrijft: „Een storm stak op tegen het opofferen van de num merhuisjes." Zonder resultaat evenwel, want tenslotte moest men zich neerleggen bij de noodzakelijke Gasthuis-uitbreiding. En zo kwam in 1907 het nieuwe gedeelte met zijn gevel aan het Groot Heiligland tot stand. De assistent kwam er te wonen, evenals een aantal verpleegsters. Ook werd er de polikliniek in gevestigd. De meest ingrijpende verandering in het interieur van de nog resterende huisjes vond echter plaats in 1927. In dat jaar ont-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 396