41 predikant ds. Jeronimo de Vries. Bijzondere bekendheid verwierf Wieringa vooral met zijn dio rama's. Zijn liefde voor en grote kennis van de cultuurgeschie denis wist hij in deze „kijkkasten te combineren met zijn crea tieve vermogens. Bij toeval er mee begonnen in 1931 (als bij drage voor een actie t.b.v. doopsgezinde Russische vluchtelin gen), bouwde hij in de loop der jaren ruim vijftig diorama s waar in hij evenzovele episoden uit de geschiedenis vaak uiterst sfeer vol heeft weten vast te leggen met minutieus beschilderde tinnen figuurtjes en achtergronden. Talloze malen is de collectie in den lande tentoongesteld, waaronder veelvuldig in Haarlem. Eigenlijk stond hem voor ogen om door driedimensionale uit beelding tot een grotere „beleving" van de historie te komen en zo een bijdrage te leveren voor het geschiedenisonderwijs. Door de leerlingen zelf diorama's te laten voorbereiden (groeps-zelf- studie) en tot in de kleinste details maken (expressie) meende hij een veelzijdig vormend proces mogelijk te kunnen maken. Hoe wel de waarde van dit „projectonderwijs" allerwegen erkenning vond, is de idee verder nauwelijks tot ontwikkeling gekomen. Wel zijn, onder andere door leerlingen van het Lorentzlyceum, verscheidene diorama's op deze wijze gemaakt. Het overgrote deel van de enorme collectie is destijds door de gemeente Haarlem verworven en via het Huis Van Looij in het Frans Halsmuseum beland waar zij nu alweer vele jaren is op geborgen. Hopelijk wordt het nog eens mogelijk deze waarde volle stukjes historie-in-miniatuur wat meer te benutten met name ten dienste van het onderwijs. Van zijn vele activiteiten kan nog worden vermeld het geduren de vele jaren verrichte werk voor de Doopsgezinde Gemeente in kerkeraad en commissies en voor de Volksuniversiteit Haarlem. Hij was een tijd lang lid van de „Rijkscommissie van advies ge wetensbezwaarden militaire dienst" en verzorgde - na zijn pen sionering - het werksecretariaat van de Schuurman-Schimmel van Outeren-Stichting, een studiefonds voor Haarlemse studen ten. Daarnaast vond deze opmerkelijk veelzijdige man tijd voor studie, voor talloze geschriften, tekeningen, gedichten en mu ziek; maar hij ontwierp en maakte ook zelf meubelen en bouwde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 43