44 Als het bovenstaande de indruk zou wekken dat Netty Hoeflake een soort menselijke computer was dan dient men te weten, hoe deze soms keihard en logisch denkende en redenerende vrouw, „honderd mannen te erg", een groot deel van haar korte leven heeft besteed aan het met liefde verzorgen van haar bejaarde vader. Haar familie en vrienden werden nooit vergeten. Met kleine of grote, met zorg bedachte, attenties, zorgvuldig over wogen, werden zij bedacht. Aan de aard en soort van deze betuigingen van haar liefde en vriendschap kon men duidelijk merken hoe daaraan dezelfde aandacht werd besteed als aan haar werk. Het was voor haar als alleenstaande en niet onbemiddelde vrouw makkelijk geweest om met enige welgeplaatste gelden de indruk te wekken van „aardig" te zijn voor anderen. Als zij het nodig vond om eens „in de bus te blazen", dan werd de daad direct met haar harde en nerveuze, en dikwijls verlegen lach, gerelativeerd: „ja, het lijkt wel wat, maar ik heb het toevallig goedkoop kunnen krijgen," opdat de ontvanger zich niet bezwaard zou voelen door de grootte van het cadeau. Toen de eerste verschijnselen van de ziekte die haar zou slopen zich begonnen te openbaren, was haar eerste zorg voor haar vader. Op de haar eigen en ook de haar vader eigen wijze, wer den de mogelijkheden besproken, de gevolgen en alle eventuali teiten onder ogen gezien. De volgorde van overlijden en de daaruit voortvloeiende consequenties van de oude notaris en zijn dochter werden gewikt en gewogen en het was roerend om eerst van de vader, en daarna van de dochter, in het geheim te horen hoe zij de zaken hadden besproken en geregeld, in gemeen over leg, om elkander zoveel mogelijk leed te besparen. Gelukkig voor beiden heeft de vader de dochter niet overleefd. Wel heeft haar vader het geluk gehad zijn dochter te zien als degene die in de kleine maar verspreide wereld van de kennis der letters een zo grote faam had verworven. Haar autoriteit is, zoals dat gaat, eerder erkend in het buitenland dan hier. De laatste decennia is er geen belangrijk werk uitge geven op het gebied van de letter, zonder dat het van tevoren aan haar kritiek werd onderworpen. Niet zelden is het er mee ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 46