45 eindigd dat de correcties van Netty Hoeflake het oorspronkelijke werk in belang en lengte ver overtroffen, of dat de auteurs of uitgevers tot de conclusie kwamen dat haar naam op de titel pagina behoorde voor te komen. Iets wat zij maar zelden goed of nodig vond. Op het „achtergrond werk" van de beheerster van het Museum Enschedé, zijn enige reputaties gevestigd. In dat Museum heeft zij belangrijk werk gedaan zonder dat veel mensen iets anders er van hebben gezien dan de „rommel". Zo als er mensen zijn die de kostelijke tijd vermorsen met op tijd te zijn, en verder nooit iets verrichten dan op tijd zijn, en daarom door hun meerderen hogelijk worden geacht, zo kon de beheer ster van de Museumkluis hoogst belangrijk werk verrichten in de voor buitenstaanders onontwarbaar lijkende rommel; niemand kon vermoeden dat uit deze warwinkel het klare en overzichte lijke wetenschappelijke werk kon komen, waar zovelen op heb ben gesteund. De idee „museum als kijkspel" werd door onze beheerster niet gehuldigd. Zij zag, en in haar geval juist, het Museum Enschedé als een onderzoekcentrum, waar zoveel dingen aan deze verza meling van eeuwen kunnen worden getoetst. Dat werk heeft de roem van het Museum op wijder gebied be kend gemaakt dan wanneer het een toeristische bekendheid had gekregen zonder diepgang. Bezoekers werden niet aangemoedigd, tenzij het óf de mensen van het vak, óf de werkelijk geïnteres seerde leken waren. Velen in het bedrijf en daarbuiten hebben profijt gehad van haar encyclopedische kennis en geheugen. Met zorg zocht zij voor de belangstellende jonge drukker of zetter de voor hem geschikte vakliteratuur uit. Moesten er brieven worden geschreven in het Duits of Engels dan was de vaste chirurgische hand waarmee onzin of overbodige franje werd verwijderd, onverbiddellijk. Mijn vrouw en ik hebben een dierbare vriendin aan Netty Hoef lake verloren. De talloze blijken van vriendschap die wij van haar hebben on dervonden, nog tot enige dagen voor haar dood, zullen altijd een ontroerende herinnering blijven aan een bijzondere vrouw. S. L. Hartz

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 47