49 school, althans wat betrof het middelbaar en hoger onderwijs. In 1930 trouwde hij met Johanna Alberta Smelt, evenals hij zelf afkomstig uit een predikantsgezin. Voor de gezondheid van zijn vrouw was een hoger gelegen woonplaats wenselijk en daarom ging hij reeds na een jaar van Dordrecht naar Haarlem, waar hij leraar werd aan de Gemeentelijke HBS aan het Santpoorterplein. Hij was een leraar bij de gratie. Zijn didactische bekwaamheid bracht hem in de Commissie-Van den Ent, waarvan het Rapport ('s-Gravenhage 1941) nog steeds waarde heeft voor de didactiek van het Nederlands. In de bezettingstijd was hij zeer actief in het (ongewapend) ver zet. Hij was lid van de Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers, had zelf vrijwel doorlopend onderduikers in zijn huis aan de Ramplaan, bracht er vele bij anderen onder, moest zelf een paar maal voor korte tijd onderduiken, maar kwam met zijn gezin de oorlog ongeschonden door. Na de bezetting zette hij voor teruggekeerde onderduikers dit werk nog enige jaren voort als leider van het bureau Volksherstel in Bloemendaal. In 1947 begon zijn grote tijd als rector van het nieuw opgerichte Coornhertlyceum. Met de naam van zijn school was hij zeer in genomen: Dirk Volkertsz. Coornhert behoorde, met Maarten Luther, Menno Simons, Hugo de Groot, tot de mannen met wie hij zich geestelijk verwant gevoelde. Hij ontpopte zich als een eminent schoolleider en onderwijsvernieuwer, die op zijn open bare school de vakken bijbelkennis en cultuurgeschiedenis van het christendom invoerde. De school begon klein in de villa Oos terhout aan de Oosterhoutlaan, werd na enige jaren overgebracht naar het nieuwe gebouw aan de Chrysanthemumlaan en groeide daar uit tot een grote instelling. Van Dis verliet het Coornhertlyceum en tevens Haarlem in 1958, toen hij inspecteur werd van het gymnasiaal en middelbaar on derwijs, met als eerste standplaats Zutphen. Na enkele jaren reeds werd hij coördinerend inspecteur in Noord-Holland en werd Naarden zijn woonplaats. Het was allerminst routinewerk, wat hij als inspecteur te doen had, want hij kreeg te maken met de invoering van de wet-Cals op het voortgezet onderwijs, beter bekend als de Mammoetwet. Maar hij verstond de kunst om iets

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 51