77 voor het gezin, het bedrijf en de patroonsorganisatie. De nu volgende bezettingsperiode is zeer moeilijk voor het be drijf, maar hij weet ook nu tot de bevrijding in 1945 vol te hou den. Ook in de oorlog vervult hij vele activiteiten voor de gemeen schap. O.a. Commandant van de Kerkwacht, Grote Kerk, afd. Kunstbescherming. Er valt een brandbom op de Grote Kerk op 16 april 1943, welke mede door de Kerkwacht wordt geblust en onschadelijk gemaakt. Ook is hij voorzitter van de Kerngroep Noord-Holland van de Landelijke Vakgroep Schildersbedrijf, ge durende de oorlogsjaren. Na de oorlog vervult hij zeer vele functies op bestuurlijk gebied, waaronder van 1954 tot 1956 Bondsvoorzitter. Verder heeft hij zitting in de zeer vele commissies welke bij zo'n functie behoren, o.a. mede-oprichter van de Stichting Bedrijfspensioenfonds Schil dersbedrijf. Hij onderhield uitgebreide contacten met schilderend Europa, als vice-voorzitter van de Union Internationale des Entrepreneurs de Peinture, met vele congressen in het buitenland. In 1953 werd hij erelid van de Nationale Federatie van Meesterschilders en Sie raadschilders in België. Inmiddels is ook zeer veel werk verzet voor de Nationale Schil derschool in Utrecht. Mede door zijn drijven is de nieuwbouw van deze school gerealiseerd. Bij zijn aftreden uit het Schoolbe stuur, werd hem de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje-Nassau toegekend. Dit gebeurde door de burgemeester van Hengelo, tijdens het aldaar gehouden Bondscongres in 1965. Een welverdiende honorering voor de vele bijdragen tot de voort gang en het succes van de opleiding van Schilderend Nederland. Inmiddels is hij Haarlem niet vergeten. Veel belangrijk restauratie-schilderwerk wordt verricht na de oorlog, door zijn schildersbedrijf. Daarnaast zijn onvermoeibaar speuren naar oude gegevens in het Gemeente-archief over de firma J. C. Cramer en Zoon. Dit wordt gestimuleerd door het ophanden zijnde 100-jarig bestaan in 1955. Beide firmanten verkrijgen dan het predicaat Hofleve rancier.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 79