80 weest zijn voor de wordingsgeschiedenis van onze stad, ons ge west, ons land, ons volk of zelfs van de wereld. Toch hebben wij in 1969 geruisloos voorbij laten gaan dat voor 300 jaar Jan van der Heiden de straatlantaarns introduceerde en hebben de meeste onzer in 1957 gewoon vergeten dat voor 300 jaren Chr. Huygens ons het slingeruurwerk bezorgde en hebben wij zelfs in 1970 vergeten erom te denken om na 19 eeuwen wel eindelijk eens een monument voor Claudius Civilis te laten oprichten. Nu het onze vrijheidsstrijd tegen Spanje betreft zien wij aller wegen in den lande initiatieven tot herdenking van hoogtepunten uit die strijd, een gegeven dat wij ook in het verleden bij vorige lustra dezer gebeurtenissen hebben kunnen constateren. En geen wonder, het gaat hier immers over de strijd voor de gewetens vrijheid en de tolerantie welke zo nauw verbonden zijn met het Nederlandse volkskarakter. Dames en Heren, ik moge dit inleidende woord eindigen met de wens dat deze tentoonstelling en daarmede verband houdende studies mogen leiden tot vermeerdering onzer kennis van deze belangrijke episode onzer historie en dat daardoor opnieuw in het licht kome de betekenis van te mogen leven in een land waar geestelijke vrijheid is, in een land waar de grondrechten van de mens gewaarborgd zijn ook al duurt het formeren van een nieuwe regering onbegrijpelijk lang en zijn de daarbij gebezigde metho dieken lang niet altijd begrijpelijk. Dames en heren, gewaardeerde toehoorders, Bij de tentoonstelling, die hedenavond geopend gaat worden be hoort een catalogus, die er zijn mag. Maar zoals gebruikelijk was die pas op het laatste ogenblik klaar dus ben ik buiten staat u van de expositie een samenvatting te geven. Dat zou ik toch al niet hebben gekund, want die catalogus bevat een aantal voor treffelijke bijdragen van een aantal op hun terrein zeer compe tente medewerkers, welke bijdragen na door u op uw gemak be studeerd te zijn, u wel aanleiding zullen geven voor de tweede Vervolgens hield prof. dr. J. L. van der Gouw uit Voorschoten de volgen de inleiding:

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 82