88 dien moesten de voorraden worden betaald en het geld worden terugbetaald. Eigenlijk heeft Amsterdam geen hand uitgestoken, hoogstens een pink, toen de trotse armee van Europa's machtigste koninkrijk in modder, water en ijs aan ziekte, demoralisering en muiterij ten onder ging voor Haarlem. En zo is het wel gegaan. Het komt mij voor, dat de loyaliteiten van 1573 in de eerste plaats de eigen stad en pas daarna de Prins of de Koning golden. De brave Verwer beklaagt zich over Amsterdammers, die in hun herkenbaar dialect onder de poorten van Haarlem de stad kwamen honen. Hij vraagt zich af of men zo onder buren moest handelen. Inderdaad, de spanning tussen Haarlem en Amsterdam heeft meer van een burentwist, die meestal voorbij gaat, dan van een burgeroorlog, die erger pleegt te zijn dan een volkenkrijg. Amsterdam voelde zich in 1573 al een grote Bourgondische koopstad en geldmarkt in opkomst en zag als zodanig meer in de ruimte van het koninklijk imperium dan het beperkte gebied van een lokale rebel en potentaat als Willem van Oranje. Een barre misrekening, die door admiraal Dirksz op de Zuider zee is bestraft. Deze zeeslag kostte Bossu zijn vrijheid en bete kende voor Amsterdam de voortzetting van de blokkade, die het van alle zeeën afsloot. Haarlem was toen al gevallen en gedwongen Spaans. Op de land engte tussen het vrije Leiden en het vrije Alkmaar was Haarlem er even beroerd aan toe als het geblokkeerde Amsterdam. Er heeft vijf jaar tot satisfactie en alteratie tussen Haarlem en Amsterdam een lotsgemeenschap bestaan, die de rancune van 1573 heeft overschaduwd. Deze lotsgemeenschap vond trouwens voor beide steden haar spiegelbeeld in hun emigranten, die in de rest van Holland samenleefden en na de alteratie in beide steden de dienst overnamen. Tussen de bestuurders van beide steden en in de regentenfamilies hebben trouwens merkwaardige vermengingen plaatsgehad. Het is opvallend hoe beide steden na hun Geus-wording neigin gen van vóór 1572 blijven volgen. Haarlem wordt ook in zijn bloei een oer-Hollandse industriestad; Amsterdam wordt het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 90