89 kosmopolitisch centrum van een nieuw handels-wereldrijk, het seaborne empire. In de vijf jaar van Spaanse onderdrukking hebben het Noord hollands Noorderkwartier en Westfriesland zich bestuurlijk ge ëmancipeerd en economisch ontplooid. Zuid-Holland bleef na het ontzet van Leiden niet achter. Pas na 1578 bleek hoe juist de Spanjaarden hun krijgsdoel hadden gekozen, toen zij zich richtten op het gebied Amsterdam-Haarlem. De bloei van dit gebied over vleugelde weinige jaren die van de andere, bovendien werd het de bloei van een gebied met interne samenhang, die wij nog vandaag herkennen in de noordvleugel van de Randstad Hol land. De herdenking van het gebeuren in de jaren 1572-1573 voerde mij verleden jaar van Enkhuizen naar Dordrecht en leidt mij dit jaar van Haarlem naar Monnickendam en Alkmaar. Ik kom telkenmale in prachtig gerestaureerde gotische kerken. Dit doet mij vandaag nog eens te duidelijker mij realiseren, dat de goede Bavo toch wel erg aan zijn restauratiebeurt toe is. De tocht langs die mooie kerken toont nog eens aan hoe in Holland in de nadagen der middeleeuwen en de woelingen van de 16e eeuw sterke stedelijke culturen gevestigd zijn van een burgerij die de adel al ruimschoots in de schaduw had gesteld, een burgerij tot welke het centrale vorstengezag zich het beste per bede kon richten. Mijn tocht langs de Hollandse kerken is geen triomfale tocht van gloriedag naar gloriedag. Enkhuizen herdenkt zijn vrijmaking eens in de honderd jaar, Alkmaar gedenkt zijn victorie ieder jaar op 8 oktober, Haarlem komt globaal tot eens per halve eeuw. Emotioneel heeft Haarlem het niet zo eenvoudig. 1573 was geen militaire overwinning. Er tekent zich niet een dag van vreugde af, en een dag van leed zoals de capitulatie, leent zich meer tot overdenking dan tot vieren. Toch moet Presser vaststellen dat het beleg van Haarlem in de wereld, en meer nog buiten ons land dan hier, veel en bewogen beschreven is. Haarlem en Troje zijn al vroeg in een verslag vermeld. Vandaag mogen wij met de Haarlemmers bepalen wat het beleg voor hen heeft betekend en betekent. Ik mag hiervoor teruggrij-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 91