91 De herdenkingstentoonstelling „Men sagh Haerlem bestormen De tentoonstelling ter herdenking van het Beleg van Haarlem werd ingericht op initiatief van het Beleg-Comité door het Frans Halsmuseum. De staf van het museum werd bij de voorbereiding op waardevolle wijze gesteund door de heren drs. J. J. Temminck en A. G. van der Steur. Het door deze beiden samengestelde overzicht van de Haarlemse geschiedenis in de 16de eeuw was de basis van het draaiboek voor de tentoonstelling. Tijdens de inrichting werd bovendien nog geprofiteerd van de adviezen van dr. J. C. A. de Meij en mr. H. E. Phaff. Op het geëxposeerde behoeft na de publicaties, die tijdens en naar aanleiding van de tentoonstelling werden uitgegeven, niet te worden ingegaan. Het belangrijkste is op langere termijn ge zien wellicht dat met de expositie is aangetoond, dat de Haar lemmers, waarvan er 22.000 op bezoek kwamen, belangstelling blijken te hebben voor de geschiedenis van de stad en de omge ving en dat er voldoende materiaal aanwezig is om een histori sche tentoonstelling van betekenis in te richten. Het Frans Hals museum is door deze ervaring gesterkt in de opvatting, dat een afdeling gewijd aan de geschiedenis van Haarlem en Zuid-Kenne- merland zeker levensvatbaar is. Hiertoe zal echter de collectie van het museum als het ware met andere ogen moeten worden bekeken, teneinde kunstwerken en memorabilia van overwegend historisch belang te scheiden van de bij uitstek artistieke werken. Daarnaast zullen verwante instel lingen als het Gemeentearchief hun volledige medewerking moe ten verlenen. Bovendien is de hulp van geïnteresseerde stad- en streekgenoten feitelijk onontbeerlijk. De museumstaf, die nu al te klein is om alle taken, die eigenlijk zouden moeten worden uitgevoerd, te kunnen vervullen, kan deze nieuwe afdeling alleen inrichten als teruggevallen kan worden op de enthousiaste mede werking en good-will van zoveel mogelijk Haarlemmers. Initiatieven tot grotere en kleinere geschiedkundige tentoonstel lingen worden door het Frans Halsmuseum thans voorbereid. De

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 93