93 Molen „De Santhaes" De redactie heeft mij verzocht om bij de omslagfoto een artikel te schrijven over de korenmolen „De Santhaes", welke aan de Velserhooftlaan in Santpoort staat en eigendom is van de ge meente Velsen. „De Santhaes" is een achtkante bovenkruier met stelling. Romp en kap zijn met riet gedekt, de roeden zijn van ijzer en hebben een vlucht (totale lengte) van 22.50 m. De inrichting is als volgt: drie koppels maalstenen, welke worden aangedreven door de windinstallatie; twee koppels maalstenen kunnen worden aange dreven door een elektromotor. Het luiwerk wordt afzonderlijk aangedreven door een tweede elektromotor. De windinstallatie is sinds 1939 buiten bedrijf, maar eens per maand draait de molen om verrotting tegen te gaan. Aangezien ik de twee voorafgaande jaren al vaker over de ge schiedenis van molens heb geschreven, wilde ik dit keer naast een kort historisch overzicht ook iets schrijven over het type molen en het al zeer oude vak van de mulder (molenaars op een koren molen heten „mulder"). Geschiedenis In oude archieven kunnen we lezen dat Santpoort in de 13e eeuw al een molen had. Wat voor een soort molen dit is geweest en waar deze heeft gestaan, is echter onbekend. Rond het jaar 1576 is er, waarschijnlijk door de Spanjaarden, een molen verwoest. Vanaf 1616 tot 1779 stond op dezelfde plaats als de verwoeste molen een grondzeiler korenmolen. In 1779 is „De Santhaes" gebouwd. Al de bovengenoemde molens, met uitzondering van de onbekende uit de 13e eeuw, hebben op dezelfde plaats ge staan. Het leven van „De Santhaes" is niet gemakkelijk geweest. In 1938 werd de molen met sloop bedreigd. Enkele energieke Sant poorters richtten de vereniging Santpoorts Bloei op en deze ver eniging heeft voor het behoud van de molen gezorgd. In 1939 werd de molen definitief buiten bedrijf gesteld.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 95