te moeten mengen41). Wegens een portrettentoonstelling in Den Haag besloot het gemeentebestuur van Haarlem even later om deze Haarlemse tentoonstelling voor onbepaalde tijd uit te stel len42). Een voorstel van het bestuurslid De Vries van Doesburgh voor een tentoonstelling van schilderijen ter gelegenheid van het Rembrandtfeest vond geen weerklank bij Gonnet43). Uit 1910 dateert een voorstel van het lid dr. J.F.M. Sterck voor een ten toonstelling van oude zaken in particulier bezit. „Deze plannen zijn reeds vaak overwogen, zegt de voorzitter, doch steeds is men op groote bezwaren gestuit. Het vinden van een geschikt gebouw, ook voor schilderijen, is reeds een lastige zaak"44). De verbouwing en opening van het nieuwe Frans Halsmuseum aan het Groot Heiligland in 1913 is buiten het bestuur van „Haerlem" om gegaan, al waren verschillende bestuursleden er uiteraard uit andere hoofde nauw bij betrokken. Eind 1914 waren er opnieuw plannen om een tentoonstelling te houden van „fraaie oude voorwerpen in particulier bezit, ten bate van het steuncomi té", maar dit ging wederom niet door45). In 1915 stelde het lid G.J. Bettink voor een tentoonstelling in het Frans Halsmuseum te maken over het Huis ter Kleef dat tweehonderd jaar geleden voor 13.000,in stadsbezit overging. Het bestuur was hier enthou siast voor en de tentoonstelling werd een feit46). De plannen in 1920 om te zorgen dat vóór 1923, het jaar waarin herdacht zou worden dat voor 500 jaar de boekdrukkunst werd uitgevonden, een „Coster-Kamer" gemaakt zou zijn, bleken niet haalbaar. Het idee was het huis van Coster aan de Grote Markt aan te kopen en daarin de verzameling Enschedé onder te brengen47). In 1922 werd bericht dat de plannen voor een tentoonstelling over Haar lems Zilver voorlopig niet doorgingen in verband met het daaraan verbonden risico. Bij de verschijning van het boek van Elias Voet over het Haarlemse Zilver kwamen deze plannen weer ter spra ke48), maar het zou toch nog tot 1959 duren voordat deze ten toonstelling werd gehouden!49) Tot dusver dus bijna allemaal negatieve berichten. Op 14 januari 1922 werd echter het verenigingsgebouw De Hoofdwacht geopend 109

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 111