tret, geschilderd door Lizzy Ansingh, dat tot hetzelfde legaat be hoorde. In 1928 schonken de erven van ds. Craandijk zes aquarellen van gezichten rond Haarlem, van de hand van P.A. Schipperus, de illustrator van Craandijk's Wandelingen door Nederland. Van P. Smidt van Gelder ontving de vereniging in dat jaar een roman tisch schilderij met gezicht op de Grote Houtbrug bij maanlicht. Van de familie Van Styrum werd in 1930 een oude kraamklopper ontvangen die bij geboorten de deur van het huis Nieuwe Gracht 9 had gesierd. In 1931 ontving „Haerlem" van de heer Van Bremen een marme ren plaat uit de gevel van het voormalige kantoor van de firma Gonnermann op het Phoenixterrein, mededelende dat deze 24-4-1838 was gelegd door W.F.P.A.L., erfprins van Oranje. Mevrouw Burdet-van der Vliet schonk in 1933 een koperen ta baksdoos met een episode van het beleg van Haarlem in de deksel gegraveerd, terwijl in 1935 mevr. De Breuk-Ratelband een por tret van wijlen Joh. de Breuk schonk, geschilderd door Willem M. Maris Jbzn. Van de heer S.L.F. Sarlet de Soiron werden in 1935 twee albums met foto's van Haarlem ca. 1875 ontvangen en van H.M. van Bemmelen in 1936 een album uit 1869 aangeboden aan de heer Van Bemmelen door officieren van de Haarlemse schutterij. In hetzelfde jaar schonk H.J. Cramer een houten dakgootsteun, af komstig van Bosch en Hove, die sedertdien als wandtafel in de Hoofdwacht dienst doet. De schenking van de grote verzameling oude prentbriefkaarten van Haarlem en omstreken in 1937 door W.P.J. Overmeer werd reeds gememoreerd. Mevr. Van Holkema-De Breuk schonk in 1938 een valhoedje „zoals kinderen die lopen leerden voor ruim 50 jaar droegen", terwijl in 1941 uit de nalatenschap van mr. H.J.D.D. Enschedé een negental gebrandschilderde ruitjes werden ontvangen, afkomstig uit het oude Comans gildehuis aan de Witte Heerenstraat. Met hulp van W. Bogtman werden deze in de Hoofdwacht aangebracht111). In 1946 werd de verzameling sier degens uitgebreid met enkele oude wapens uit de schutterstijd. 1951 en 1953 waren de jaren der archieven. In de eerste plaats 129

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 131