Voor de schrijvers van dissertaties over Haarlemse onderwerpen is „Haerlem" nooit gul geweest. Zo besloot men in 1947 voor het zeer fraaie werk van P. Hoekstra over Bloemendaal 250, maximaal te geven, zo nodig, en als sluitpost, als de kasmiddelen het toelaten"11). In feite werd er niets betaald, waardoor „Haer lem" een kans om een belangrijk boek in haar serie op te nemen ontging. De dissertatie van J. van Loenen over de Haarlemse brouwerijen werd evenmin als uitgave van „Haerlem" gebracht. „De grafieken en tabellen liggen niet in de lijn onzer uitgaven"12) en voor dit boek werd slechts 100,beschikbaar gesteld12). Ook het werk van F.A.M. Messing uit 1972 over de sociaal-eco nomische geschiedenis van Haarlem in de tweede helft der 19e eeuw werd niet als uitgave van de vereniging gepubliceerd, terwijl ook hierover in het bestuur was gesproken14). Naast de eigen publikaties bemiddelde „Haerlem" ook wel bij publikaties van anderen. Dat kon een complete overname van het restant zijn, waarna dit voorzien van een vignet van „Haer lem" opnieuw werd aangeboden aan de leden, zoals gebeurde in 1909 met het grote werk van J.W. Enschedé over de St. Bavo, óf door een tweede druk uit te brengen onder de naam van „Haer lem", zoals geschiedde met het boekje van mevrouw Sterck-Proot over Aerdenhout in 1946, ook kon dit een gezamenlijke uitgave met een andere instantie zijn zoals gebeurde in 1975 met het boekje Wat mij betreft van H.L. Prenen. Deze drie uitgaven zijn door mij als publikaties van „Haerlem" beschouwd en zijn hier achter in het overzicht nader beschreven. Dat is niet het geval met het boekje van mr. H.Ph. 't Hooft, De Student Beets, een uitgave uit 1914 ten bate van het Hildebrand gedenkteken, waarvan „Haerlem" er 100 voor haar rekening nam en die binnen een jaar verkocht15). Voor het boekje van J.W. Stuffers, De Groote of Sint Bavokerk te Haarlem na de restaura tie, werd in 1915 een speciale ledenprijs ingevoerd1"). In 1918 werden van S.J. Chabot te Bloemendaal 200 exemplaren ontvan gen van A. van Damme's Oud-Haarlem, uithangtekens, gevelste nen en molens van 1470-1668. Deze werden gratis aan de leden uitgereikt17). In 1924 werden van de boekhandel Vernout 25 exemplaren van het werk van Allan overgenomen (voor 125, 157

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 159