bevatte een groot aantal gegevens betreffende Haarlem en Haar lemse instellingen maar ook een kroniek en necrologieën van be kende overleden Haarlemmers. Deze necrologieën en jaarlijkse kroniek zouden, met het jaarverslag van de vereniging en de le denlijst, die tot 1929 als losse brochure waren verschenen, de basis gaan vormen van de nieuwe Jaarboeken „Haerlem". De kroniek werd de eerste jaren verzorgd door het bestuurslid J.H. Kersten76), maar al spoedig door W.P.J. Overmeer, wiens zoon A. Overmeer dit in 1944 overnam en ook thans nog doet. Voor het schrijven van de necrologieën werden, zoals ook thans nog gebruikelijk is, familie of vrienden van de overledene aan gezocht. De eerste jaarboeken bevatten dan ook uitsluitend het jaarverslag, necrologieën, een kroniek en een ledenlijst. Voorwaar een mager geheel in vergelijking met de Leidse Jaarboekjes en de jaarboekjes van Die Haghe, Roterodamum en Amstelodamum! Reeds in het eerste boekje vroeg het bestuur om ook andere bijdragen, maar eerst in het Jaarboek 1931 verscheen een bijdrage: Akendam en Pictura door Geertruida Carelsen. In dat jaar verscheen ook voor het eerst een lijst van „eenige publieke instellingen en beziens waardigheden", welke in 1957 weer zou verdwijnen. Een aantal belangrijke bijdragen uit de jaarboeken moge hier ver meld worden: In 1932 werd een artikel van mr. S.J. Fockema Andreae over Haarlemmer ambacht opgenomen. In 1935 werd het eerste grote artikel gepubliceerd: R. Zuidema, De vrouw van Busken Huet, 60 blz.! In 1936 verscheen van mevrouw J.M. Sterck'-Proot een artikel over het Sint-Jacobsgilde na de Hervor ming. In 1938 een artikel van J.M. Fuchs over Quirinus Talesius, in 1939 een artikel van mejuffrouw G.H. Kurtz over de Nijver heidstentoonstelling van 1825. In 1953 verscheen een goed artikel over de oudste geschiedenis van Haarlem van de hand van Cor- neille F. Janssen. Tussen 1958 en 1962 verscheen een serie arti kelen van jhr. mr. C.C. van Valkenburg over de Haarlemse schut tersstukken en de daarop afgebeelde personen. In 1959 werd het schitterende stuk van jhr. F.J.E. van Fennep: Appie en Ampie en hun nakomelingen opgenomen. Uit 1963 noemen wij het artikel van dr. G.H. Kurtz over de Futherse Kerk. Van de hand van Hans 177

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 179