Aan de hand van vondsten van afval van Haarlemse majolicabak- kerijen en in combinatie met archief-onderzoek (door dr. C. van de Haar) wordt in dit boek een tip opgelicht van de historie van deze vrijwel onbekende Haarlemse tak van nijverheid uit de eerste helft van de 17e eeuw. Het boek was snel uitverkocht. 1969 C.W.D. Vrijland, De Rechtbank te Haarlem, Haarlem 1969, 87 blz., ing., geïll. In april 1968 werd in een bestuursvergadering meegedeeld dat mr C.W.D. Vrijland „een mooi verhaal" over de Haarlemse recht bank van 1811 af had. Men dacht in eerste instantie aan een artikel voor het Jaarboek. Later werd gesproken over een aparte uitgave, vooral toen het Anjerfonds bereid bleek 800,— te sub sidiëren voor de illustraties. In de loop van 1969 verscheen het boekje dat voor de leden 7,50 kostte. Het is een uitvoerig en prettig leesbaar overzicht van de geschiedenis van de Haarlemse rechtbank van 1811 tot 1969, gevolgd door een bijzonder nuttige „naamlijst van de leden der Rechterlijke Macht"131). 1970 Simon Koster, Van schavot tot schouwburg. Vijfhonderd jaar toneel in Haarlem, Haarlem 1970, 328 blz., geb. in rood linnen band met stofomslag, geïll. Op 5 januari 1970 werd het eerste exemplaar van het door „Haerlem", met steun van het Rijk en de gemeente Haarlem, uitgegeven boek van Simon Koster over de Haarlemse toneelge schiedenis, door de voorzitter van „Haerlem" aangeboden aan wethouder D.J.A. Geluk132). Het was een fraai boek, royaal uitgegeven en boeiend geschreven. Initiatiefnemer was wethouder Geluk geweest, die in 1967 aan Koster vroeg een dergelijk werk te schrijven, in navolging van het kort daarvoor door Jos de Klerk geschreven boek over de Haar lemse muziekhistorie. Het boek werd in kranten en vaktijdschrif ten133) goed ontvangen, maar de verkoop liep slecht134). Daar de uitgeverij De Erven F. Bohn N.V. door de slechte ver koop en het niet of traag binnenkomen der subsidie veel in dit boek had geïnvesteerd, is dit het enige boek uit de serie vereni gingsuitgaven waarvan de voorraad bij de overgang van Bohn 193

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 195