en, kruiden en geneesmiddelen. Zij duiken daardoor achtereen volgens in het bijzonder op in Brugge, Antwerpen en Amsterdam. In onze tijd, die terecht zo gevoelig is op het punt van discriminatie, wil ik er nog op wijzen dat de zwarte huidkleur van deze figuur niet als zodanig is te beschouwen. Dit is geen slaaf, maar een imposante verschijning, een geneesheer of geleer de. Wij moeten dit zo verstaan, dat men in die tijd juist hoog opzag tegen de Arabische geneeskunst, die toenmaals een grote bloei beleefde. Vele zegswijzen zijn verbonden met deze folklore; denkt U alleen maar aan de uitdrukking: iemand aangapen en zich vergapen. Met een kleine wijziging van de oude zegswijze: Gaap, als men U den lepel biedt, want naderhand en krijgt gij niet zou ik thans tot U willen zeggen, wanneer de gemeente U zo da delijk de ere-wijn aanbiedt: Gaap, als men U den beker biedt, want naderhand en krijgt gij niet. Ik zeg dit niet omdat ik zou twijfelen aan de gastvrijheid van dit gemeentebestuur, die ik daarvoor veel te goed ken, maar omdat wij, hoe gezellig ook, hier vanavond niet moeten blijven toeven, maar ons begeven naar de tentoonstelling in de Vleeshal aan de overzijde van de Markt, met de pakkende titel: Groeten uit Haarlem, stadsgeschiedenis sinds 1900'. Een dergelijke tentoon stelling kan alleen tot stand komen door de samenwerking van zeer velen. Namen van personen wil ik daarom liever niet noe men, maar alleen de namen van vier instellingen. Dan noem ik in de eerste plaats het Frans Halsmuseum en het Gemeentearchief, die bijzonder nauw en goed met elkaar hebben samengewerkt en vervolgens twee instellingen, die mèt onze Ver eniging deze onderneming financieel hebben willen steunen: het Anjerfonds Noord-Holland en het Gemeentelijk Cultuurfonds te Den Haag. 19

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 21