moderne opvattingen. Het winkelpand in de Barteljorisstraat geeft daar een goed voorbeeld van. Vooral de onderpui was rijk ver sierd en de bovenbouw werd gedragen door twee granieten zuilen. Zeer opmerkelijk is trouwens dat J.A.G. van der Steur in septem ber 1892 in het huwelijk trad met Emma van der Laan, de doch ter van zijn opdrachtgever A. van der Laan. In 1931 werd het pand overgenomen door de Wed. Oosten Zn., die het winkelpand in de Anegang ontgroeid was. Helaas is bij deze overname de onderpui door een ingrijpende verbouwing ver dwenen en werd perceel nummer 13 verhoogd en veranderd. De onderpui moest nl. uit veiligheidsoverwegingen gewijzigd worden in een diep portiek om wandelaars te beschermen voor de voorbij rijdende tram, zodat men ongestoord de etalages kon bezichtigen. Omdat hierbij de granieten zuilen kwamen te vervallen, moest een drie ton wegende ijzeren balk, met paard en wagen aangevoerd, de bovenbouw dragen. Met het oog op de verkeersdrukte werd deze 's nachts aangebracht. Bij een vrij drukke bovenbouw verscheen nu, in 1931, een strakke onderpui naar de smaak van die tijd. Vanaf dit winkelpand tot aan nr. 1hoek Smedestraat, stond een rijtje klokgevels dat in de periode van 1900-1926 verdwenen is om plaats te maken voor de huidige bebouwing. Alleen het hoekpand bleef voor deze bouw activiteiten gespaard. Over het algemeen bleef de westzijde van de straat beter in haar historisch jasje steken. Nummer 24 vertoont nog altijd een statige pilastergevel met fes toenen en gevelfronton. Het huis nummer 12 werd vroeger naar de afbeelding in de gevel „De Vergulde Brasem" genoemd. Van dit huis uit het begin van de achttiende eeuw heeft alleen de eerste verdieping haar oorspronkelijke karakter behouden. De top was vroeger veel rijker versierd, onder andere met leeuwen, vossen en papegaaien. Het was een statig woonhuis met even statige bewo ners waaronder predikanten van de Hervormde en Doopsgezinde Gemeente en een notaris. Vermeldenswaard is tenslotte nog nummer 4 dat een vorm van Neo-klassicisme is en zo een voorbeeld toont van een statig 19de-eeuws woonhuis. 226

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 228