ongemakken moesten overwonnen worden voor het zover was. Zo kreeg de straat een tapijt van sierstenen, afgewisseld door sierbak- ken met groen, hier en daar een boompje met banken, waardoor het winkelen een nog groter plezier werd. Behalve dan voor de voorstanders van een klinkerbestrating. De winkeliersvereniging Bij de perikelen rond de asfaltering van de straat had men de noodzaak ingezien om te komen tot een belangengroep van mid denstanders. Tot nu toe was men afhankelijk geweest van het par ticulier initiatief dat meestal door de grootste zaken werd geno men. Zo werd in Haarlem van 29 juni tot en met 5 juli 1911 de Eerste Nederlandsche Winkelweek gehouden op initiatief van het departement „Haarlem" van de Maatschappij van Nijverheid. In de organisatie zat de heer Lamp. Er werden bloemenetalage- weken georganiseerd ter gelegenheid van bloemenkeuringen en voorjaarstentoonstellingen. Dit alles vereiste een vereniging van middenstanders en bewoners van de Barteljorisstraat die door samenwerking bij elke gebeurtenis als één straat naar voren kon komen. Hiertoe werd in 1913 opgericht de Barteljorisstraat-Vereniging, die op 7 maart 1914 bij Koninklijk Besluit werd goedgekeurd. De vereniging had tot doel het behartigen der belangen van de Bartel jorisstraat als winkelstraat, ten bate van hen, die belangen hadden in deze straat. Men trachtte dit doel te bereiken door a.) onderlin ge bespreking van die belangen, b.) bevordering van al hetgeen de straat tot een winkelstraat kon verheffen, c.) zoveel dit mogelijk was, het voorkomen of met gepaste middelen bestrijden van al hetgeen het verkeer belemmert of de belangen der leden schaden kan, d.) het in overleg treden bij nationale feesten ten aanzien der eventuele versiering der straat en het bestrijden der kosten dezer versiering uit de kasgelden van de vereniging. De contributie was 2,50 per jaar per perceel van hoogstens 5 meter breed en voor elke meter meer 50 cent. Het oprichtingsbestuur had als voorzitter A.H. Weijburg van de firma I.C. Haan, secretaris A.H. Fikkert van de fa. A. van der Laan, penningmeester Jac. Lamp van de herenmodezaak op num- 234

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 236