mer 24 en twee commissarissen C. ten Boom en A. Weill, respec tievelijk klokkenmaker op nummer 19 en bontwerker op nummer 26 en 28. Met een onderbreking tijdens de Tweede Wereldoorlog bestaat deze winkeliersvereniging nog steeds. Vanaf 1955 heeft de straat een eigen feestverlichting voor de maand december. Daarvoor werd de straat ook om andere redenen versierd. Bijvoorbeeld met de Onafhankelijkheidsfeesten in 1913, met het bezoek van de Koningin in 1925 en tijdens de Jamboree in 1937. Men organi seerde etalagewedstrijden, nieuwkomers kregen een bloemetje. Er werd aandacht besteed aan verbouwingen en jubilea. In het laatste geval kreeg men in de dertiger jaren een tinnen vaas met inscrip tie, waarvan er enkele achterhaald konden worden. Anno 1900 Haarlem heeft 65.000 inwoners, 115 fabrieken met 8100 arbeiders en 97 stoommachines. De Oprechte Haarlemsche Courant heeft een oplage van 5000 exemplaren, gemiddeld 4 pagina's dik. Het achterblad wordt grotendeels ingenomen door advertenties. Meest al van zaken uit de Grote Houtstraat, Zijlstraat, Anegang en Bar- teljorisstraat. Al bladerend door jaargang 1900 lezen we dat Bodega G. de Vos Co., Barteljorisstraat 2, de aandacht vestigt op hun uitmuntende, zeer bijzondere witte Bordeaux-wijnen, Graves 80 cent per fles, Graves supérieur 1 gulden per fles en Graves Hautes Sauternes 1,75 per fles. Op nummer 4, boven de naaimachinezaak van Lewenstein, woont Mary J. Fleischmann, inspectrice van de Nationale Levensverzeke- ringbank uit Rotterdam (sinds 1883). Zij heeft spreekuur iedere maandag van 10 t/m 5 uur. „Dames en zij die inlichtingen wen- schen voor pensioen-, studie-, uitzet-, kapitaal- of dadelijk ingaande lijfrente kunnen zulks aanvragen zonder verplicht te zijn toe te tre den, als de berekening het niet wenselijk maakt." Wij kennen haar ook als agentesse van de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staalwaterbronnen in de Haarlemmermeer. H.M.F. Seveke, het magazijn van Perry-artikelen op nummer 20, adverteert met koffers, tassen, mandkoffers en veldflessen in alle 235

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 237