sen in zat. In 1908 verhuisde de zaak naar de overkant op num mer 22, recht tegenover de Schoutensteeg. Omdat daar een halte van de tram was, liet hij achter op het tramkaartje een verwijzing naar zijn zaak plaatsen. Omstreeks 1915 had hij 3 dames- en 4 herenkleermakers in dienst. In dezelfde tijd waren er nog twee kleermakerijen van Van der Steur in Haarlem, namelijk AJ. van der Steur in de Grote Houtstraat en G.A. van der Steur in de Kruisstraat, de laatste nog steeds aanwezig op nummer 7. In de Nieuwe Haarlemsche Courant van 30 november 1918 lezen we: „L.S. Ondergetekende, willende meewerken tot leniging der heerschende werkloosheid, waartoe in de eerste plaats het werk verschaffen aan de uit de dienst terugkeerende kleermakers, be richt door deze, dat hij heeft besloten vanaf heden gedurende de wintermaanden zijn prijzen aanmerkelijk te verlagen in de hoop hierdoor de arbeid voor genoemde personen te vermeerderen. Vertrouwende op uwe welwillende medewerking waardoor we in ons pogen zeker zullen slagen, verblijven inmiddels onder beleef de aanbeveling, hoogachtend A.H. van der Steur Jr." In 1923 werd de zaak verplaatst naar het Kleverpark en in 1932 opgeheven. De broer van zijn vader, Emanuel van der Steur, had ook een zoon die de handel in ging. Het was Egbertus van der Steur die in 1891 een winkel en grossierderij in koek, suikerwerk, chocolade en banket begon, eerst op de Botermarkt, later in de Anegang en vanaf 1906 in het pand Barteljorisstraat 2, waar wijnhandel De Vos uit vertrokken was. In het oude pand in de Anegang was het magazijn. In 1920 werd de grossierderij verplaatst naar de Kle verparkweg. Het filiaal in de Anegang wérd opgeheven en de kleinhandel verviel. In 1935 kwam na een faillissement ook een eind aan de grossierderij. Zijn broer Johannes was de in Indië zeer bekende „Pa van der Steur", vader der wezen, oprichter van de Oranje-Nassau-gestich- ten te Magelang. Zijn zuster en twee jongere broers hebben hem in latere tijd bij dit werk geholpen. Hij is het naar wie de „Pa van der Steurstraat" in Haarlem werd genoemd. Weer terug naar de kleermakers. Toen A.H. van der Steur Jr. in 240

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 242