werden in het land van herkomst doorgebracht, namelijk Enge land waaruit men in 1945 weer terugkeerde en een nieuwe zaak opende op nummer 20. Van de laatste jaren is „Crazy Jeans Circus" met vrijetijdskleding in het voormalige pand van De Gruyter waar het authentieke interieur gespaard bleef. In de brillenzaak van Joh. M. Schmidt, later G.H. Rinck NV. op nummer 21 verscheen Boetiek DG. Voor lingerie moet men bij buurman De Loor zijn, vanaf 1961 op nummer 23. Bruidskleding vindt men vanaf 1943 al op nummer 4 en heet vanaf 1968 „Het Bruidshuis" van Els Hillenius. Ook voor hoofddeksels kon men in de straat aardig terecht. Zo had men op nummer 6 het onooglijke zaakje van W.G. van der Laan die na een 45-jarig bestaan in 1955 werd opgeheven. Toch kwam hier het betere publiek voor dames- en kinderhoeden. Van 1938 tot 1961 trof men op nummer 23 de hoedendokter Huurman aan. Als soort bedrijf vinden we vermeld: het opmaken, modelleren en chemisch reinigen van dames- en herenhoeden. In de Schoutensteeg had hij nog een vilthoedenfabriek „Unicum", die in 1945 naar de Gierstraat werd verplaatst waar hij ook een zaak bezat. Tot in 1968 verkocht men ook bij „Finia" van Salo mon Blitz op nummer 33 dameshoeden. Willen we geheel gekleed gaan, dan ook enkele woorden over de schoenenwinkels. Van de vijf zaken uit de straat is er nog maar één overgebleven, namelijk die van Roelofsen op nummer 31, die de leverancier van het schoeisel der Haarlemse bloemenmeisjes was. De overige zaken waren van Kesseler (de Noord-Brabant- sche Schoenencompagnie), Brouwer (Schoenenmaatschappij Ne derland), Jonckbloedt voorheen Tweehuysen, en Sweerts die als laatste verdween. Woninginrichting Toen de firma Wed. Oosten en Zn. zich in 1931 in deze straat vestigde, had deze zaak al een lange geschiedenis achter de rug. Een bijna honderdjarige geschiedenis die in Noordwest-Overijsel was begonnen. In het begin van de vorige eeuw werd daar, evenals in de veenko- 244

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 246