geen werkplaats meer binnen maar een winkel, het resultaat van een ingrijpende verbouwing in 1906. Een etalage in de Schouten- steeg, de deur schuin in de hoek en een etalage in de Barteljoris- straat. Voor het jubileum was deze ingericht met een verzameling oude klokken en horloges. Ten Boom schreef ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan het boekje „Herinneringen van een oude horlogemaker", dat de klanten werd aangeboden. Een ieder die in die tijd een horloge of schoorsteenklok bij hem kocht, kreeg een doos Droste-bonbons cadeau. Het was niet zijn enige penne- vrucht. Al eerder was van zijn hand verschenen „Het nauwkeurig regelen van fijne horloges" en een vertaling en bewerking van „De horlogemaker aan den werkbank", een handboek en vraag baak voor herstellers van horloges door Wilhelm Schultz. Casper ten Boom was niet alleen een bekwaam vakman maar ook een zeer geliefde en geziene figuur en een overtuigde Christen die samen met zijn dochter Corrie het evangelie bracht. Het was dan ook een feestelijke dag in januari 1937 toen half Haarlem hen kwam feliciteren. Niemand wist toen nog dat 7 jaar later bij hen de rust wreed verstoord zou worden. Na het uitbreken van de oorlog werd num mer 19 een toevluchtsoord voor velen, een schuilplaats die onder de illegalen de „Beje" werd genoemd. Door verraad vond er op 28 februari 1944 een inval plaats waarbij Ten Boom met zijn vier kinderen, een kleinzoon en vele vrienden werd gearresteerd. Zes mensen die op dat moment in de schuilplaats verbleven, konden drie dagen later worden gered. Allen werden afgevoerd naar de Scheveningse gevangenis waar de oude Ten Boom na tien dagen overleed. De anderen werden vrij gelaten maar Corrie en Betsie kwamen in het concentratiekamp Ravensbrück terecht wat alleen door Corrie werd overleefd. Ondermeer door deze gevangenschap kwam zij tot een diepe geloofsovertuiging die zij nog steeds over de gehele wereld uitdraagt. In 1970 verscheen het boek „De Schuilplaats" waardoor dit huis in de Barteljorisstraat grote bekendheid kreeg. Doordat bij velen het verlangen ontstond dit huis te gaan zien waarin zich zoveel had afgespeeld, werden de kamers van het gezin Ten Boom en de 258

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 260