ramen lezen we „sinds 1776". Het is echter geen Haarlemse maar een Leidse juweliersfamilie die ook een zaak in de Anegang heeft. De naam Fortgens was ook jaren aan de straat verbonden, name lijk van 1912-1940 als juwelier en horlogemaker op nummer 44. Momenteel bevindt C. Fortgens Jzn. zich in de Grote Houtstraat. Eten en drinken In 1901 sloot J.G.B. Klüken op nummer 5 zijn winkel. Daarmee zouden alle herinneringen aan zijn zaak en persoon verdwijnen, ware het niet dat de heer Tadema zijn jeugdherinneringen publi ceerde in een uitgave van de Vereeniging Haerlem (1937) waarin hij een ode brengt aan Klüken. Op nummer 5 kookte en braadde deze beroemdste kok van Haarlem. Over de onderdeur keek deze kleine gezette man, in de kledij van zijn vak, waardig de straat in. Een en al voorkomendheid was deze cuisinier als hij voor het samenstellen van een diner met een der Haarlemse dames in zijn winkel met de hardstenen plavuizen in gesprek was. Er was bitter weinig in uitgestald, of het moesten de helder blinkende roodko peren braadpannen zijn, die in groten getale tegen de wand hin gen. Die familiemaaltijden en diners waren van een ongekende overdaad en duurden met een lange pauze uren achtereen. Oude menu's moeten daar nog van getuigen. Een andere cuisinier en tevens banketbakker in de straat was H. Ferdinand Kuipers, die in 1938 op nummer 22 het 75-jarig be staan van de zaak vierde. De helft van de voorgevel was daarom tijdelijk veranderd in een oude banketbakkersetalage in de stijl van Anton Pieck, met ouderwets gebak, honingkoeken etc. De andere etalage toonde het moderne banketbakkerswerk. In de winkel was een kleine expositie ingericht van oude bakkerijge reedschappen, vakboeken en gravures. In het oprichtingsjaar (1863) bevond de zaak zich nog aan de Oude Groenmarkt 26, toen eigendom van bakker Alofs. Het was een goede buurt voor een winkel. Voor de deur was de wekelijkse schapen- en lammerenmarkt, oftewel de veemarkt, die vele bezoekers trok. Rond de nabijgelegen Waag was een druk handelscentrum en bovendien woonden er in de Damstraat en aan Het Spaarne Haarlems gegoede ingezetenen. Het was in die tijd een 263

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 265