moeilijk geworden. Markt werd er niet meer gehouden en de stand was met sprongen achteruit gegaan. Daarbij kwam nog dat de ondergrondse bakkerij was afgekeurd zodat alleen een nieuwe winkel in een betere straat de zaak kon redden. In 1927 werd nummer 22 in de Barteljorisstraat in gebruik geno men waar voorheen de firma Rauscher en Gerhardt in voeringen en fournituren was gevestigd. Was vroeger een banketbakker op de hoogte van alle festiviteiten van zijn cliëntèle, zoals geboorten, dopen, aannemen, verloven, trouwen, jubilea, verjaardagen en sterfgevallen, nu is de banket bakker bij deze huiselijke feesten minder betrokken, laat staan persoonlijk. Daarentegen zijn echter de algemene feestdagen zoals kerst, oudejaar, sinterklaas en moederdag veel meer in trek geko men. In 1949 deed Kuipers de zaak over aan de tegenwoordige eige naar met de toepasselijke achternaam Bakker. Deze voorzag de winkel ook van een tearoom. Door beider historische interesse voor het banketbakkersvak werden oude gereedschappen uit de bakkerij afgestaan aan het Historisch Culinair Banketbakkersmu seum in Amsterdam, dat een bezoek zeker de moeite waard is. Een amandelschaaf, koekplanken voor de zogenaamde rode let ters, een marsepeinvorm, hazepan, ijsdrager, spaander taartdoos en een serie oublievormen met het portret van koningin Wilhelmi- na, zijn ondermeer uit Kuipers' bakkerij aanwezig. De heer Bakker is inmiddels weer uit de zaak en deze is verkocht aan banketbakker Snel die in 1976 de verbouwing liet uitvoeren. Een broodbakker vinden we al vanaf 1923 op nummer 35 waar voorheen het winkeltje van Deetman was met dames- en heren- confectie. Het was Henri J. Carels die aan het eind van de vorige eeuw samen met Paul C. Kaiser een bakkerij in de Zijlstraat was begonnen. Volgens het Zondagsblad van 1904 werd er dat jaar brood bezorgd met 29 handwagens en 3 paardewagens aan onge veer 2000 klanten. De grote bakkerij op nummer 12 en 14 was uitgerust met 3 dubbele heteluchtovens, een gasmotor, een deeg kneedmachine, een melkkoelkelder, een ingrediëntenmagazijn en 266

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 268