begonnen. Behalve schrijf-, teken- en schilderbehoeften waren er in het prille begin ook galanterieën verkrijgbaar. Uit het nog aan wezige kasboek met jaarrekeningen krijgen we een indruk van zijn voorname klantenkring. Er werd ondermeer bij hem gekocht door het bestuur van de Haarlemmermeerpolder, het Luthers Weeshuis, ritmeester Raukens, graaf van Limburg Styrum, baron Bentinck, majoor Kat, Jhr. mr. Rethaan Macaré, Jvr. Teding van Berkhout en de freules Van Tuyll uit het Kenaupark. Twee jaar later werd de zaak verplaatst naar Barteljorisstraat 6 en in 1891 naar nummer 12. Het werd een van de grootste zaken van Haarlem op het gebied van kantoor-, school-, schilder- en tekenbehoeften. Ook op sociaal gebied was Bosse werkzaam. Hij was de oprichter van de RK. Middenstandsvereniging, Afdeling Haarlem St. Joseph, stichter van het Middenstandsfonds UBO (Uitkering bij Overlij den) en medestichter en eerste voorzitter van de Nederlandse R.K. Hansebond van Boek- en Kantoorboekhandelaren. Tevens was hij een zeer trouw lid van de Verenigde Nederlandse Kantoorboek handelaren (VENEKA). Op 25 augustus 1927 werd het 50-jarig bestaan van de zaak ge vierd nadat in 1924 de NV. Kantoorboekhandel Anton Bosse was opgericht met zijn twee zoons als mede-directeuren. Tijdens de feestelijkheden bood de Barteljorisstraatvereniging een tinnen vaas met rozen en inscriptie aan. In 1960 gingen na 82V2 jaar zaken doen de deuren op nummer 12 dicht. De zaak bleef geruime tijd leeg staan omdat er plannen waren om ter plaatse een passage te maken die uitkwam in de Kromme Elleboogsteeg. Gelukkig vond dit geen doorgang want het was dit monument zeker niet ten goede gekomen. Vooral juist daar de laatste Bosse had gezorgd dat de gevelsteen die in het Frans Halsmuseum hing, voorstellende een vergulde brasem, weer op haar oorspronkelijke plaats werd ingemetseld. In 1955 stelde de Vereniging „Haerlem" voor een gedenksteen in de gevel te plaatsen ter herinnering dat dr. C. Ekama, arts en bekend histori cus, hier geboren was. Het is echter bij plannen gebleven. De nieuwe eigenaar werd Prenatal, een winkel met babybenodigd heden. Alsof dat de toekomst voor elke kantoorboekhandel is, kwam in de plaats van Korstjens Gardo in baby-artikelen. 275

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 277