Tot slot Het is onmogelijk om in dit artikel bij iedere winkel stil te staan, vooral omdat er de afgelopen 75 jaar bijna 200 verschillende zaken in de Barteljorisstraat waren gevestigd. Vele gegevens zijn niet meer te achterhalen waar vaak de laatste oorlog debet aan is. Ondermeer van één van Haarlems oudste bioscopen, Bioscoop Modern van NV. Apollo, die het tweede decennium van deze eeuw op nummer 10 was te vinden. We weten wel dat men er in de straat niet zo gelukkig mee was omdat het niet Haarlems beste publiek aantrok. Verder blijft het bij een naam, zoals het liquida tiemagazijn „Het Wapen van Haarlem", van 1920 tot 1923 op nummer 33 waar men de boedels van failliete zaken verkocht en op hetzelfde adres van 1926 tot 1928 ijzerhandel „De Vijl" van H.G. Werkshagen. Niet te vergeten de sigarenwinkels die men nu er tevergeefs zal zoeken maar die er vroeger zeker waren. Zoals van de Delftse Sigarenfabriek A. Hillen en van de NV. Koninklij ke Utrechtse Sigarenfabriek, het sigarenmagazijn van K.Jde Bilt op nummer 42 al van voor 1900 tot 1957 een sigarenwinkel onder verschillende eigenaars waaronder M. Blom het langst en het laatst. Een blik in de huidige straat toont enkele zaken die in 1900 nog ondenkbaar waren, zoals tot voor kort twee uitzendbureaus van ASB en Aktie '68. Twee platenzaken, Platenhuis Pastor en Top shop Platencentrum, twee speciaalzaken in babybenodigdheden, Gardo en Prenatal, en een zaak met technisch speelgoed van Sig naal. Vanaf 1970 is bijna de helft van alle winkels verdwenen om plaats te maken voor zaken zoals Stemm, Gardo, Dutchy, Home Fix, Optiek Uniek, Crazy Jeans Circus, Aktie '68 en Boetiek DG. Opvallend is dat de eigenaars hun naam niet meer aan de zaak verbinden, een tendens die al eerder merkbaar was (Signaal, Pre natal, Etam, Bongo, Comtesse), maar lang zo sterk niet werd doorgevoerd. Deze snelle doorstroming van eigenaars heeft tot gevolg gehad dat de winkels vaak van aanzien veranderden. De onderpui moest het in de meeste gevallen ontgelden waardoor het geen geheel meer vormt met de bovenbouw. Vooral door de sierbestrating is het 277

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 279