In de Anti-Stemdwangpartij (ASP), die in de volksmond ook Ra- paillepartij heette, is het pre-fascistische element niet geheel afwe zig, maar wel op de achtergrond geraakt. In het orgaan van de partij, „Het Raadsheertje, Satyrisch Antiparlementair Orgaan", treffen we het „programma" aan. Hoofdpunt hierin is de „opheffing van den stemdwang, daar zij (t.w. de ASP) iederen dwang, uitgeoefend door eenig gezag op de geestelijke bezittingen der menschen immoreel acht". Vertegen woordigende lichamen wijst zij af want „geen enkel parlement kan doelmatig zijn, voornamelijk omdat het toch moet regeeren volgens den wil van de machthebbers Door het stellen van „protestcandidaten" en vergaderingen wilden de anti-stemdwangers dit doel bereiken*). Het programma eindigt met de woorden: „Voor de overtuiging der menschen .wijkt de Staat". Met zijn nadruk op individuele vrijheid en verwerping van de staat is dit een anarchistisch beginselprogramma te noemen. Ook in andere artikelen in „Het Raadsheertje" blijkt het anarchistisch karakter van de groep. De redactie herdrukte artikelen van Do- mela Nieuwenhuis en spoorde de lezers aan om de Vrije Socialist en andere anarchistische bladen te lezen. In dit licht is het merkwaardig dat het blad, dat vanaf nr. 11 „satyrisch anti-autoritair orgaan" als ondertitel heeft, ook recla me maakt voor het fascistische blad „De Bezem": „een goed gere digeerd weekblad, de moeite waard om te lezen en te herlezen". De protestcandidaat in Haarlem, George Oversteegen, was voor de annexatie Schotenaar. Speenhoff dichtte over hem Of het een ramp is of een zegen Geannexeerd werd ook George Oversteegen. Hij werd geboren in Amsterdam in 1902, verhuisde later naar Velsen en kwam tenslotte in 1914 in Schoten terecht. Het gezin 289 „Parlement bestaat feitelijk uit twee Franse werkwoorden: parler, spre ken; mentir, liegen". Het Raadsheertje, nr. 7.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 291