Naar een nieuw handboek over de Haarlemse geschiedenis De liefhebbers van Haarlem's geschiedenis zijn in de afgelopen jaren verblijd met enkele facsimile-uitgaven van oude boeken be treffende Haarlem's geschiedenis. Zo verscheen in 1974 een her uitgave van Ampsingh's werk uit 1628 en werd in hetzelfde jaar „Allan" herdrukt, precies een eeuw na het verschijnen van het eerste deel van zijn Geschiedenis van Haarlem (1874-1888). Men kan vermoeden dat de heruitgave van Ampsingh is geschied omdat dit boek zeldzaam geworden was en alleen nog tegen hoge prijzen kon worden verkregen, al zullen velen moeite hebben met het lezen van de ouderwetse letters en met het terugvinden van de gezochte gegevens in dit niet-systematisch ingedeelde boek. Om de verkoop te bevorderen waren er ook prenten in afgedrukt die ten tijde van de oorspronkelijke uitgave nog niet bestonden. De heruitgave van Allan is bevreemdender. Francis Allan gaf in zijn boek een soms zeer uitvoerige beschrijving van vooral de gebouwen, die hij op zijn wandelingen door Haarlem aantrof, met historische achtergronden. Een echte „geschiedenis van Haarlem' is zijn werk echter niet. Hij had bij het schrijven de medewerking van bekende kenners van Haarlem's geschiedenis zoals Ekama, Enschedé, Gerlings en Gonnet, van wie grote delen uit zijn werk afkomstig zijn. Allan had de tijd mee, want in dezelfde tijd schreef Enschedé zijn driedelige inventaris van het Haarlemse oud-archief (1866-1869) en publiceerde Ekama zijn bibliografie van Haarlem (1874-1875). Hij kon dus putten uit de nieuwste gegevens betref fende de geschiedenis van Haarlem. Wie Allan nu, in 1976, bestudeert, leert daarmee de wetenschap pelijke kennis betreffende Haarlem kennen zoals die een eeuw geleden was bereikt. Onze kennis is in die eeuw echter bepaald wel vooruitgegaan. De bibliografie van Haarlem van Mejuffrouw Ratelband over de jaren 1876-1960 bevat niet minder dan 121 pagina's titels betreffende Haarlem's geschiedenis! Ten aanzien van veel punten is de mening geheel gewijzigd en het is dan ook 297

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 299