Jaarverslag 1976 Historische Werkgroep ,,Haerlem" Dit jaar stond voor de werkgroep geheel in het teken van de tentoonstelling voor onze jubilerende hoofdvereniging. Onze bij drage behandelde 75 jaar middenstand waarvoor de Barteljoris- straat model stond. Hiervoor werd eerst aan de hand van adres boeken uit het Gemeentearchief en de Stadsbibliotheek een lijst samengesteld van alle winkels die daar sinds 1900 waren geves tigd, later aangevuld met gegevens uit dossiers van de Kamer van Koophandel. Aan de hand van deze lijst werden voormalige mid denstanders of hun familie opgespoord met het verzoek om mate riaal dat aan hun zaak herinnerde voor deze tentoonstelling af te staan. Deze zeer geslaagde klopjacht, die ook in de straat zelf werd gehouden, leverde materiaal op in de vorm van prentbrief kaarten, foto's, reclamefolders, jubileumuitgaven, plakboeken, re keningen, advertenties, verpakkingsmateriaal en voorwerpen be treffende een banketbakkerij, kleermakerij en drogisterij. In totaal konden meer dan honderd verschillende foto's over de Barteljorisstraat verzameld worden die alle gekopieerd werden voor eigen archief. Zes mensen werden geïnterviewd over hun zaak en het vroegere straatleven. Al deze gegevens werden ver werkt in een artikel dat u in ditzelfde Jaarboek kunt aantreffen. Tevens werd aan de hand van foto's en bouwtekeningen uit het Gemeentearchief de gevelwanden van de Barteljorisstraat anno 1900 gerekonstrueerd en getekend op schaal 1:50, die vergroot op de tentoonstelling te bewonderen zijn. Ondergetekende vertegenwoordigde de HWH bij de vele bespre kingen van de voorbereidingscommissie op het Frans Halsmu seum. In dit verband moeten ook de namen genoemd worden van hen die bijgedragen hebben tot het uiteindelijke resultaat, name lijk Bart Uittenhout, Agnes Sliggers en Wenda Lissenberg. Op verzoek van de heer Schimmer (AWN-afd. Haarlem) werden de waarschijnlijk 15de-eeuwse kelders die bij het voormalige St. Barbara's Gasthuis in de Jansstraat hebben behoord, opgemeten en gefotografeerd. Het resultaat hiervan zal tezijner tijd worden 27

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 29