brouwerije van Den Oliphant, streckende van den Spaerne tot achter aende Achter- of Dijkckstraet". Dit hoekhuis kreeg ver moedelijk geheel een woonbestemming. Uit de aangehaalde be schrijvingen kan worden opgemaakt dat geen van beide panden uitsluitend een bedrijfsdoel diende. Waarschijnlijk zal in alle twee althans op de eerste verdieping steeds gewoond zijn. De transac ties van 1687 en 1688 betekenden de opheffing van de bierbrou werij. Sindsdien wisselen de eigendom en het gebruik nog vele malen. De erfgenamen van Hendrick Duyst van Voorhout, „Raed ende oud Schepen deser Stad", verkopen het hoekhuis nummer 25 in 1712 aan Johannes a Roy. Tachtig jaar later blijkt het nog in bezit van diens nazaten te zijn. Tot ongeveer het midden van de vorige eeuw blijft het een voornaam woonhuis, getuige de toenma lige bewoning door Jan Justus Enschedé, substituut-griffier van de Arrondissements Rechtbank. Omstreeks 1887 vestigt zich er een handelaar in minerale oliën en verlichtingsartikelen. Van 1891 tot 1908 vermelden de adresboeken de naam van de brandstoffen- handelaar Perquin. Deze zal een verbouwing hebben laten uitvoe ren, waardoor de verdieping een afzonderlijke toegang kreeg en verhuurde bovenwoning werd. De bedrijfsbestemming bleef aan vankelijk beperkt tot het achtergedeelte op de hoek van de Spaarnwouderstraat. Na Perquin komt er een elektrotechnisch bu reau, ten name van de gebroeders Spoelstra. In 1926 trekt de firma Warmer in 25, met een meubelmakerij, stoffeerderij en behangerij. Omstreeks 1942 doet de technische groothandel van P. Holtring zijn intrede. Deze verhuisde in 1973 naar de Waar- derpolder. De pui van het hoekhuis had in 1929 bijna een ingrijpende ver bouwing ondergaan. Het archief van bouwtoezicht beschikt nog over het ontwerp daarvan. Er was een plan ingediend voor een groot winkelraam in voor- en zijgevel. De schoonheidscommissie adviseerde afwijzend. Zij liet weten het perceel van bijzonder architectonische waarde te achten en zei dat ,,een verbouwing hiervan slechts mag worden toegestaan wanneer de gehele onder pui in volkomen harmonie met de fraaie bovengevel wordt uitge voerd. Slechts een in alle opzichten bekwame architect kan dit worden toevertrouwd". Kort daarna werd een ontwerp ontvangen 320

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 322