de mensen er uit te zetten met behulp van de politie maar de aanwezigheid van een ziek kind was voldoende om de agenten weer bureauwaarts te laten keren. Op 18 februari 1974 schreven burgemeester en wethouders aan het bestuur dat de krakersgezin nen zeer binnenkort een andere woning zouden betrekken. Het moment van de ontruiming viel ongeveer vier weken later. Perso neel van de aannemer stond vervolgens direct klaar om herhaling van deze onrechtmatige bewoning te voorkomen. De uitvoering van de tweede fase van de restauratie nam twee en een halfjaar in beslag. Er viel heel wat te doen omdat tevens een verbouwing nodig was voor de nieuwe bestemming. De begane- grond van de linker helft is een ongedeelde ruimte gebleven, waarin een kantoor gevestigd kan worden. De eerste en tweede verdieping daarboven werden elk tot een aparte woning ingericht. Nog hoger zijn twee zolders met bakstenen vloeren. Deze ruimten kregen geen bepaalde bestemming en zijn intact gelaten ter herin nering aan de tijd toen zij dienst deden als moutopslag van de bierbrouwerij. Het hoekhuis heeft op de beganegrond een aantal vertrekken die als kantoor kunnen worden gebruikt. De twee voorste kamers behielden geheel de achttiende-eeuwse stijl. Bij zonder is vooral het stucadoorwerk van de schoorsteenboezem in het vertrek achter de hoekkamer. Op de eerste verdieping is een bijbehorende woning. De tweede verdieping bevat een afzonder lijk appartement hetwelk bereikbaar is vanuit het centrale trappe- huis dat bij de restauratie in het linker pand is ingebouwd. Met die tweede verdieping van het hoekhuis is nog iets merkwaar digs aan de hand. De hoogte was oorspronkelijk voor een woning eigenlijk te krap. Dit komt omdat de bestemming ten tijde van de bierbrouwerij vermoedelijk moutopslag was. Toen het hoekhuis op het eind van de vorige eeuw werd gesplitst in een beneden- en bovenwoning is de tweede verdieping ruimer gemaakt door de zolderbalklaag hoger te leggen. De kapspanten moesten daartoe worden ingekort. Tegelijkertijd werd de zijgevel aan de Wijde- steeg iets hoger opgetrokken. Bij de restauratie is overwogen de oude toestand te reconstrueren, maar wegens de kosten werd daarvan afgezien. In strikte zin is restaureren een volledig terugbrengen van het 323

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 325