vertrekken is zelfs een geheel nieuwe constructie boven de oude aangebracht, waardoor deze nog slechts fungeert als zoldering. Van drie binnenplaatsgevels was vervanging noodzakelijk. Het beganegrondgedeelte van de voorgevel kwam na verwijdering van de pleisterlaag tevoorschijn als een rafelig stuk metselwerk; de buitenkant is toen tot een diepte van een halve steen opnieuw opgemetseld. Om te weten wat er allemaal is gebeurd zou men de oude foto's en tekeningen moeten vergelijken met de voltooide toestand. Een opmerkelijke verandering onderging het ondergedeelte van de trapgevel. In de vorige eeuw waren daar een voordeur en twee schuiframen aangebracht. Hoe de gevel voordien was kon niet worden vastgesteld. Van de oorspronkelijke toestand resteerden slechts twee segmentbogen. Daaronder hadden blijkbaar twee ra men gezeten. Na zorgvuldig afwegen van de mogelijkheden zijn twee driedelige kruiskozijnen toegepast, elk met een tweedelig ondergedeelte. Naar links gaande lopen wij langs de vroeger bij het huis met de trapgevel behorende hoge tuinmuur. Van enkele later geplaatste ramen in deze muur is de indeling herzien. Het uit circa 1620 daterende opgaande gevelgedeelte is schoongemaakt en bestaat nog geheel uit het metselwerk van de bouwtijd. De dakkapellen boven de gootlijst zijn nieuw; de oude waren onvol doende voor de lichttoetreding die nodig is voor het gebruik van de zolderverdieping als kantoorruimte. Aan de Gortestraat sluit de topgevel van 1620 aan tegen de vleu gel die omstreeks 1660 door het stadsbestuur aan het complex werd toegevoegd. De blinde gevel helt ongeveer 25 cm naar vo ren. Deze in de loop van de tijd ontstane vervorming is bij de restauratie zo gelaten. Aan de binnenzijde is een nieuwe muur gemetseld die de oude door een verankering staande houdt. Ge heel nieuw is het gedeelte dat in de Gortestraat het complex af sluit. Hierin zijn de keuken, de toiletten en enkele andere bij het restaurant behorende dienstruimten ondergebracht. De lage aan bouw ernaast bevat een toegang tot de binnenplaats en een ber ging. Dit element vormt de overgang naar de overige aan die zijde van het straatje nog op te richten bebouwing. Opmerkelijk is dat het gebouw er aan de achterkant veel aantrek- 336

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 338