keiijker uitziet dan aan de straatkant. Dit komt door de geva rieerdheid in bouwmassa's, metselsteen en raamvormen. Bij de plaatsgevel van de vleugel aan de Gortestraat kon worden vol staan met reparatiewerk; voor het overige is het gevelmetselwerk aan de binnenplaats met uiterste zorgvuldigheid grotendeels ver nieuwd. De voorkant van de lage achterbouw ondering deze in greep al in 1947, zoals in het voorgaande is beschreven. Een raamkozijn aldaar moest worden veranderd in een deuropening voor de tot boekenmagazijn ingerichte voormalige bestuurskamer. Deze magazijnbestemming had ook tot gevolg dat de schouw en een fraaie eiken portaalbetimmerihg uit die kamer moesten wor den verwijderd, hetgeen zeer te betreuren valt. De overigens niet meer geheel uit de oorspronkelijke onderdelen bestaande schouw is verplaatst naar een kamer op de naastgelegen verdieping. Nog even vertoevend op de binnenplaats kan worden gewezen op het brede vijfdelige venster. De ijzeren staven daarin waren een beveiliging tegen inbraak. Bij de restauratie is dit kozijn lager geplaatst omwille van een beter uitzicht uit het restaurant. Afwij kend van indeling zijn de ramen in het vooruitspringende hoekge- deelte, dat tot het laat-middeleeuwse woonhuis heeft behoord. Er is van afgezien daar weer kruiskozijnen aan te brengen. De twee onder de goot aanwezige negentiende-eeuwse schuiframen hadden een aanvaardbaar model. Besloten werd dit ook voor de andere ramen in deze uitbouw toe te passen. Daaronder zijn begrepen de twee ramen in de linker helft van de topgevel, die eertijds waren dichtgemetseld. De binnenplaats is opgeluisterd met een groenstrook, enkele ge velstenen en een lantaarnpaal. Onderaan deze paal staat het jaar tal 1858. Hij stond vroeger in de tuin van het in 1972 gesloopte hofje „De Twaalf Apostelen". Het fraaie zandstenen poortje aan de Kleine Houtstraat, dat om streeks 1620 enkele meters naar het zuiden werd verplaatst, fun geert ook bij de nieuwe bestemming als de centrale ingang. De hal erachter heeft door een ingebouwd trappehuis minder ruimte dan voorheen. Onder de eiken trap vinden we een nieuwe stenen trap naar de kelder. De vloer van de kelder is een halve meter verlaagd ten gunste van de gebruikswaarde. Teruggekeerd in de hal kan 337

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 339