wing doorgetrokken naar de tweede verdieping. De ruimten rechts van de hal zijn bevloerd met plavuizen; het restaurant is daarentegen voorzien van een grenehouten dekvloer, overeenkomstig de oude toestand. Een onderdeel dat nog herin nert aan het vroegere gebruik is het gangetje in de hoek van het restaurant, dat van de Gortestraat af lange tijd onopvallend toe gang gaf tot de Bank van Lening. In de binnenmuur van dit stukje gang is bij de restauratie een deurtje geplaatst dat afkomstig is uit het Proveniershof. De verdiepingen van de twee in de zeventiende eeuw gebouwde vleugels aan de Kleine Houtstraat en de Gortestraat zijn kale opslagruimten geweest. Met dit kenmerk is bij de restauratie reke ning gehouden. Vandaar dat alle opsmuk is vermeden. Om deze reden zijn ook de nogal ruige zolderingen gelaten zoals zij waren. Hier en daar zit nog een spijker waar beleende goederen aan werden opgehangen. Het was de bedoeling de vele op de balken door personeel van de Bank van Lening met krijt geschreven namen te ontzien, maar tijdens het werk zijn zij merendeels ver vaagd. Wel is een en ander zoveel mogelijk fotografisch vastge legd. Van enkele met schotten afgescheiden bergruimten is er één gespaard. Deze bevat nu enige toiletten. In de zaal boven het restaurant komt de nagestreefde eenvoud van afwerking duidelijk tot uitdrukking. De vloer en de zoldering zijn beide van grenehout. De ene is nieuw en de andere is ruim driehonderd jaar oud. Dit verklaart het kleurverschil. De meeste houtsoorten worden op den duur donker. De zoldering heeft hierdoor een mooie tint gekregen. De twee vertrekken op de verdieping Van het voormalige woon huis bevatten nog de op muurstijlen en bijbehorende schoren dra gende moerbalken, een constructie die herinnert aan de tijd toen het de gewoonte was een huis op te bouwen als houtskelet, waar tegen aanvankelijk wanden van hout en later van metselwerk wer den aangebracht. In de kleinste van beide vertrekken, de kamer die uitziet op de binnenplaats, zetelt nu de heer H. Dijkstra, direc teur van „Unieboek". Het is vooral aan hem te danken, dat de restauratie van de Bank van Lening als verhuurbaar gebouw mo gelijk werd. 340

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 342