1968. Bij het samenstellen van deze lijst werd uitgegaan van het uiterlijk. Het was ondoenlijk ook de binnenkant van alle panden op een mogelijke historische waarde te beoordelen. Van het on derhavige winkelhuis werd de gevel van weinig belang geacht. Tijdens de verbouwing van het inwendige zou blijken dat plaat sing op de monumentenlijst wel degelijk gerechtvaardigd is. Er werden namelijk restanten aangetroffen van een laat-middeleeuws houtskelet. Bovendien kwam op de verdieping na verwijdering van een gestucadoord plafond een balklaag met beschilderde kin derbinten te voorschijn. Dit zijn verrassingen die restaureren tot een boeiende bezigheid maken. Zij leren tevens dat men steeds erg behoedzaam te werk moet gaan. De voorkamer op de verdie ping herkreeg grotendeels het oorspronkelijke aanzien. We zien weer de eiken muurstijlen en korbeels ter plaatse van de moerbal- ken, alsook de decoraties van de kinderbinten. Het herstel van dit schilderwerk werd uitgevoerd door de restaurateur Murk Kuipers te Bolsward, volgens de hiervoor verstrekte adviezen van de heer H.H.J. Kurvers van de rijksdienst voor de monumentenzorg. Daar de oude zoldering weinig draagkracht had is er boven een nieuwe vloerconstructie aangebracht. De extra kosten van een en ander beliepen een fors bedrag. De heer Van den Broek toonde het bezit van een monument ten volle waard te zijn door ook het zorgvuldi ge herstel van dit karakteristieke onderdeel te willen financieren. Ondanks de subsidies stond hij voor een uitgave die bij lange na niet door een huuropbrengst wordt gedekt. Ook in de winkelruimte is de plaats van de eiken muurstijlen teruggevonden. Zij zijn daar niet opnieuw aangebracht maar wer den herkenbaar gemaakt door een iets terugliggende verticale strook in het pleisterwerk. Deze constructie is daarentegen wel weer hersteld in de vierkante achterbouw, die vroeger met twee kruiskozijnen uitzag op de omringende achtererven. De beide in slechte staat verkerende kozijnen konden niet worden gehand haafd, mede doordat de balklaag om praktische redenen een halve meter is verlaagd. De kap van dit achterhuis is zelfs een meter lager geplaatst teneinde de woning op de verdieping meer licht en lucht te kunnen geven. Zo moet altijd omwille van een verant woord gebruik iets van de oude toestand worden prijsgegeven. 345

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 347