Ook het wegbreken van de muur die het achterhuis van de eigen lijke winkelruimte scheidde kan als een compromis worden be schouwd. De winkel kreeg hierdoor een zo groot mogelijk opper vlak. De twee kelders zorgen nog voor wat extra ruimte. Bezoe kers met historische speurzin zullen zich kunnen verwonderen over hetgeen de winkel Oude Groenmarkt 4 te bieden heeft buiten de artikelen die er te koop zijn. Wij mogen ons verheugen dat dit oude huis na een kwart eeuw troosteloze leegstand weer een nieuw bestaan kreeg. Welgeteld werden tot nu toe vier monumenten tegenover de zuid kant van de Grote Kerk in gerestaureerde staat gebracht. Het begon met de nummers 14 en 16, die gereed kwamen in 1959. De winkels 2 en 4 zijn er thans bijgekomen. Sinds enige tijd zijn eveneens verbouwingsactiviteiten gaande op de adressen 18, 20 en 22, waar de meubelzaak „Camera Nova" van de firma Oosten gevestigd wordt. Ook daar was het al geruime tijd een dode boel. Het begint voor het winkelende publiek de moeite waard te wor den de Oude Groenmarkt in de wandeling op te nemen. Bij dit alles domineert nog steeds de machtige Bavo. Er is echter wel wat voor nodig om dat zo te houden. Zij die de kosten becijferen komen al op ruim twintig miljoen. Als de subsidies tijdig en in voldoende mate toevloeien dan zullen de restaurateurs in 1978 kunnen aantreden. Het duurt misschien tot 1985 aleer deze zorg van de baan is. Niemand wil dit Haarlemse pronkstuk verloren laten gaan. Het formidabele offer moet dus gebracht worden. We gaan maar niet tellen hoeveel woonhuizen voor zo'n groot bedrag te redden zouden zijn en blijven hopen dat ook een grootscheepse aanpak van deze categorie monumenten mogelijk wordt gemaakt. De trapgevel Oude Gracht 117, staande tussen de Schagchel- straat en de Kleine Houtstraat, vormt met de nummers 109 t/m 115 een rijtje van vijf monumenten. In de loop van de jaren is veel aan dit huis misdaan. Vooral de lijzige T-vormig ingedeelde ramen en de winkelpui hebben het aanzicht verknoeid. De oud heidkundige waarde bestond nog slechts uit de getrapte top en de vijf tudorbogen. Bij nauwkeurige beschouwing leek echter ook de top niet meer geheel oorspronkelijk te zijn. 346

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 348