Daar het verweerde metselwerk zo langzamerhand aan reparatie toe was, maakte architect J. van Brugge een plan en begroting. De eigenaar zag een fraaie gevel niet als het hoogste ideaal en wenste de subsidieverlening af te wachten. Nadat de betreffende toezeg gingen waren ontvangen kregen de werkzaamheden in 1976 hun beslag. Zij bestonden uit het aanbrengen van een bebording op de kap, het vernieuwen van de geveltop en de dekstenen van de trappen, het inkorten van de raamkozijnen en het verbeteren van de indeling van de ramen. Tenslotte kwamen de voeger en de schilder er nog aan te pas. De uitvoering was in handen van het aannemingsbedrijf Nolet en Zonen. De kosten beliepen totaal 63.000,—. De diepte van het eigenlijke huis bedroeg eertijds ongeveer acht meter. In 1903 werd het verlengd met een even hoog achterge deelte. Dit onderscheidt zich van het voorstuk door een geknikte dakvorm. Na deze vergroting en modernisering zou de woonbe stemming nog 25 jaar voortduren. De bewoners waren bevoor recht met een voor de binnenstad opmerkelijk groot achtererf. In 1779 werd dit beschreven als ,,een schoone Tuijn, beplant met diversche vruchtbomen en aan het eijnde van deselve een schoone behangen Coepel, Hoenderhok etc"De koepel is nog te onder scheiden op de stadsplattegrond van Nautz, uit 1822. Van 1928 af is het met deze behuizing de verkeerde kant op gegaan. Er kwam een winkelpui en de beganegrond werd ter verkrijging van een grote verkoopruimte geheel uitgebroken. In 1930 bouwde men er zes meter aan. Voor het „Sporthuis Centrum" dat zich hier in 1962 met een tentenshowroom vestigde was die uitbreiding niet voldoende. Bijgevolg werd de van oorsprong twintig meter diepe en negen meter brede tuin geheel van een overkapping voorzien. Het met de bescherming van monumenten belaste ministerie maakte geen bezwaren. Dat was evenmin zo met het uitbreken en tot magazijn bestemmen van de verdieping. Deze in 1964 voltooi de ingrepen bleven onverlet bij het kortgeleden uitgevoerde gevel herstel. Af en toe gaat het rechter verdiepingraam open en schuift een ijzeren hijsbalk naar buiten. Een pakhuis kan woonhuis wor den en een woonhuis een pakhuis. Ook in de monumentenwereld voltrekken zich soms merkwaardige ontwikkelingen. Het komt 347

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 349